View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 27 mai 2010, 07:34:44
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Sportul si problemele de inima

Buna, eu aveam aritmii de multe ori la sport si nu prea stiam daca e in regula sa-mi cresc pulsul tare sau nu. Dupa aia ameteala, o oboseala mai ciudata. Asa ca m-am dus la un cardiolog bun, m-am interesat in prealabil, si am facut test de efort si monitorizare Holter. La testul de efort a iesit totul ok, n-am idee ce mai sesizaze doctora, de a vrut sa fac si monitorizarea Holter pe 24 de ore. Nu a fost poezie, dar nici chiar ceva cumplit. Am stat cu un aparat portabil pe mine 24 de ore, care a inregistrat ce face inima mea in timpul ala. Oscila pulsul intre 59 si 110 la diferite ore, cam toata ziua, ba sus, ba jos. Aparatul nu e foarte greu si ti se mai lipesc vreo 6-7 electrozi pe piele. am si dormit cu el, mi-am vazut de activitatile zilnice cat s-a putut. Se pare ca era bine sa ma fi si enervat cu o persoana semnificativa (adica nu asa...de la TV sa zic), dar asta n-am reusit sa fac . Cica se cheama tahicardie sinusala ce am eu si la asta e ok sportul. Am intrebat ce ma interesa pe mine, daca am voie sa fac sport intens o ora si abia dupa monitorizarea Holter a putut sa-mi dea raspunsul, ca da. Pana atunci zisese sa nu tzopai prea mult toata ora, ca inima e mai obosita. Dupa Holter abia a putut sa spuna ca-i ok.

Asa ca cel mai bine e sa intrebi medicul ce e indicat in cazul tau si sa te gandesti la aceste doua teste.

Ultima dată editat de dara; 27 mai 2010 at 07:36:50.
Răspuns cu citat