Subiect: Arte martiale
View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 11 sep 2010, 16:02:52
anqutz's Avatar
anqutz anqutz este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Arte martiale

Citat:
Anterior postat de CezaraCezarului Vezi mesajul

Ancycyk90, dupa ce am citit ce ai scris m-am interesat putin despre ce inseamna tai chi, dar tot nu cred ca am inteles prea bine. Asa ca iti adresez si tie si celorlalte slabute care mai intra pe aici - exista conceptul de arte martiale fara contact direct cu o alta persoana? In sensul ala, fara sa fie nevoie de lupta "one-to-one". Eu mi-as dori sa practic, dar ceva care sa fie cu un instructor in fata si noi, restul, sa facem dupa el. M-as simti cam ciudat ca la ale mele 80 de kilograme sa ma "lupt" cu cineva, si pe langa asta, imi lipseste increderea si nu imi plac situatiile in care sunt in centrul atentiei. Doamne cat imi doresc sa fi avut sens ce am zis mai sus, chiar cred ca se poate beneficia enorm de pe urma acestor practici.
Am facut si eu arte martiale cativa ani, cand eram mai micuta, stilul Goju Ryu. Si nu te pune sa ai lupte full contact decat cu cei de acelasi sex, centura si greutate ca si tine, folosind protecite si dupa ce ai acumulat experienta. In rest invati miscarile de baza, cateva kata, cum sa te aperi. Se mai fac si lupte de care zici tu, practic te prefaci ca lovesti sau lupte semicontact. Nu-ti fac griji, daca nu faci decat de relaxare si amuzament nu te va pune sa te bati pe bune. Si mi se pare ft folositoare cursurile pt autoaparare, mai ales in Bucuresti.
Răspuns cu citat