View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 26 oct 2010, 10:30:32
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!

Citat:
Anterior postat de MichelleLaFolle Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns Slabuto,

Pai un exemplu de meniu cu care ma mentineam .... drept e ca cateodata haotic deoarecel programul la facultate in unele zile e ori mult prea incarcat ori cu prea multe ferestre la ore nefavorabile dar in majoritatea zilelor arata cam asa :
Dimineata : Cafea cu lapte si miere + biscuiti digestivi ( 3-4 bucati)/ baton fitness/ Bol mic de cereale cu lapte/ bol de fructe
Pranz : o salata (care ar putea contine cel mai adesea : salata verde ,masline, rosii , porumb , castravete , piept de pui si cascaval) / o portie de piure de cartofi cu ciuperci sau piept de pui
Gustare :iaurt cu fructe + baton fitness sau 1-2 biscuiti digestivi

dar se mai poate sa strecor in timpul zilei si o bucatica de ciocolata sau o lingura de halva de susan dar in ultima perioada le evitam .
Stiu ca nu e un meniu de slabit calitativ vorbind , dar ma mentineam la greutate si eram multumita (acum daca ma gandesc retrospectiv ,ca la momentul acela imi doream sa slabesc dar nu aveam neaparat motiv intemeiat ).
Vazand ca ma mentin , credeam ca aerobicul va face munca de slabire in locul meu si eu pot sa-mi mentin obiceiurile alimentare care nu ma frustrau.
Daca va dati seama de greseala mea va rog frumos sa-mi spuneti ,macar sa revin la greutatea mea initiala desi as vrea mai putin de-atat.
Buna Michelle

Hai sa vedem ce meniu aveai.
Exact ce ai spus si tu, haotic si foarte putin sanatos.

Hai ca la mic dejun mai poti manca batonul fitness (desi nici atunci nu e bun, mai bune sunt cerealele integrale simple), dar la cina categoric nu ai voie.

Biscuitii digestivi la fel.

Unde sunt fructele?
Lactatele, branzeturile, peste, nucile, seminte, mai multe legume.....?

Priveste in mare meniul tau, are mai mult produse gen biscuiti, batoane decat mancare.

Si pe urma mai e un aspect, este extrem de putin.

Cu un astfel de regim, nici nu vei slabi si inca iti poti dezechilibra organismul.

Chiar si pentru mentinere, trebuie mancare sanatoasa si minim 1200 kcal pe zi.

Piure nu se combina cu carne, doar carbohidrati ca si el, gen legume.

Restructureaza-ti din temelie meniul, fa un mic dejun normal, cu cereale simple integrale, lapte sau iaurt.
Sau o omleta, sau un sandwich.

O gustare cu un fruct sau nuci, seminte.....
Si cealalta gustare cu un iaurt mic.

Pranzul poate ramane cum este acum, doar ca la combinatii ai grija.

Si cina o salata usoara cu peste grill sau cuptor, sau o salata cu branza......

O sa vezi ca vor aparea si rezultatele.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat