View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 04 ian 2011, 13:09:31
Irina Costas's Avatar
Irina Costas Irina Costas este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 11 apr 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 41
Dieta: graviduta 35sapt cu princessitu
Date: 165cm, 92.5kg
Mesaje: 3.083
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal de sarcina ( termen: primavara-vara 2011)

Citat:
Anterior postat de mailin Vezi mesajul
Indemnizatia de 85% vine de la stat sau CSA sau cine o fi platind, deci nu de la patroni, dar salariul acela in plus vine de la angajator, din cate stiu eu, oricum pt ei e ca si cum ti-ar da un singur salariu.
Ma voi interesa mai exact si te anunt, ca si eu pana sapt viitoare trebuie sa imi conving sefii sa ma angajeze in continuare (contractul meu se termina in 30 martie si eu nasc in aprilie) pentru a beneficia de concediul de maternitate, altfel situatia nu e prea roz. Ideea e ca firma plateste putin sau deloc.

* Salariul mediu pe unitate este o valoare care se calculeaza lunar in baza statelor de plata, functie de numarul de salariati si salariile brute ale acestora.
Acordarea acestui bonus se face in urma cererii salariatei la care se ataseaza certificatul de nastere al copilului, si de regula se acorda odata cu plata drepturilor salariale urmatoare datei depunerii cererii, dar nu este interzis sa se acorde si mai repede ca avans din salariu daca angajatorul este de acord.
Se aduna toate salariile din unitatea respectiva si se impart la nr de persoane din acea unitate. Acesta este salariul mediu pe unitate. Acest salariu se va plati impreuna cu ultimii bani pe care angajata ii mai are de luat. Cererea pentru acest drept este bine sa fie facuta in dublu exemplar si sa se obtina un nuamr de inregistrare de la sectretariat / registratura / birou resurse umane. *


*
  • Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010
    • Art. 51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
      • c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate
Pai dak nu e de la stat salariu pt nastere,patronii mei nu cred ca vor avea posibilatea sa mi-l ofere
Oricum eu voi face cerere si voi atasa si doc necesare si va ramane la latitudinea lor
Răspuns cu citat