View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 24 ian 2011, 15:29:34
bambina's Avatar
bambina bambina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 30 sep 2010
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 28
Dieta: 1200 kcal+sport
Date: 165cm, 47kg
Mesaje: 69
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul lui Alexa

Hey! Si eu sunt in clasa a VIII-a. Doar pentru ca suntem inca la scoala nu inseamna ca nu putem sa slabim. Este recomandat sa mananci sanatos pentru a slabi sanatos. Astfel te vei mentine si nu vei pune inapoi. Eu am slabit 5 kg si nu am mai pus inapoi decat cate 0.5 kg in perioada sarbatorilor, pe care le dau repede jos.
E bine sa ai un meniu cu 3 mese si 3 gustari. Eu merg la scoala de dimineata si fac asa:
-iau micul dejun acasa, inainte sa plec spre scoala. Asta s-ar putea sa necesite sa te trezesti cu 5-10 min mai devreme, dar merita. Poti incerca ceva usor, care se face repede. Eu mananc lapte cu cereale sau iaurt cu cereale.
-dupa primele 2 ore la scoala (in pauza) iau prima gustare si anume un fruct. La mine nu au fost probleme de genul: "Aa.. uite-o si pe asta cum vine cu marul in ghiozdan..". Daca ai colegi mai rautaciosi nu ii baga in seama.
-dupa urmatoarele 2 ore iau gustarea 2. Aici mananc un baton de cereale sau niste biscuiti.
Eu imi iau mereu o sticla cu apa cu mine la scoala, in caz ca mi se face pofta de ceva, iau o gurita de apa. Incearca sa nu rontai chipsurile/junkfood pe care si le cumpara colegii tai.
Cand ajung acasa iau pranzul.
Dupa 2 ore iau gustarea 3, ceva usor.
Seara mananc cina. Ai grija sa fie cu cel putin 2 ore inainte sa te culci.

Nu se poate slabi fara a face miscare, deci iti recomand sa folosesti bicicleta cu incredere. Eu nu am astfel de aparate si as fi tare fericita sa am. Profita de asta! Incepe cu reprize mai scurte de bicicleta, ca sa nu te obosesti foarte tare. Pe masura ce vezi ca te obisnuiesti poti creste timpul de lucru sau intensitatea.

Astept sa ne spui daca te descurci. Daca ai nelamuriri intreaba. Slabutele te vor ajuta.
__________________
http://forum.slabute.ro/jurnale-ment...life-6782.html Jurnal
Livin' the dream

I'll be there..soon