View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 26 ian 2011, 21:47:41
DrIulia2010's Avatar
DrIulia2010 DrIulia2010 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 feb 2010
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 41
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 173cm, 55kg
Mesaje: 2.451
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 17 ori in 13 mesaje
Implicit Re: Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?

Citat:
Anterior postat de Roxalia Vezi mesajul
Am o intrebare despre diete in general.
Presupunem ca am ajuns la kg dorite.Dupa dieta merge perioada de mentinere.Cit de lunga ar trebui sa fie?Si daca dupa mentinere incep cite putin in cantitati mici sa maninc cite ceva mai caloriinic.
Spre exemplu: In timpul dietei am renuntat cu totul la piine si vreau dupa dieta sa incep so maninc din nou,ma voi ingrasa repede?
Prin dieta se intelege dorinta de a slabi,de schimbarea proastelor obiceiuri alimentare nocive sanatatii .
Mentinerea ar trebui sa insemne un stil de viata sanatos fara a reintroduce alimente nesanatoase si fara a reveni din nou la alimentatia avuta inaintea dietei.
Si da,mentinerea,adica un stil de viata sanatos si echilibrat trebuie sa fie pentru totdeanuna.
Nu e important doar sa slabesti,sa ajungi la greutatea dorita,mai important este sa mentii o greutate constanta mereu ,un corp armonios si sanatos.
__________________
"DEFINITI-VA MAI BINE PERSONALITATEA,SI VETI SLABI MAI USOR"
DrIulia2010, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2188 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1671 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat