View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 05 dec 2009, 23:09:17
Red_Rose's Avatar
Red_Rose Red_Rose este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Chisinau, Moldova
Vârsta: 33
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 168cm, 66kg
Mesaje: 1.494
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 3 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Calorii seminte de floarea soarelui

.mai bine ar fi pe pachetele cu coaja sa scrie ca au in jumate calorii pt ca la ele e calculat gramajul tot cu coaja si scris asa.daca de gindit logic e corect ca la 100 g fara coaja au acele 5 sute sh ceva calorii pt ca si alunele,arahidele tot cam asa au dar ele is fara coaja.
ps.socoteam intr-o zi chestia cu uleiul de floarea soarelui.Am citit pe pachetul de seminte de 100 g ca au aprox 50 g grasime(la 500 kcal).Daca uleiul are aprox 1000 kcal(iese aprox ca e facut din 200 g seminte deoarece uleiul e grasimea scoasa sin seminte goale).Si de aici mi-am dat seama ca anume semintele curate au in jur de 500 kcal.Si inca o chestie:daca totusi scrie ca la 100 gr au aprox 50 gr grasime pai e imposibil la un pachet sa aiba atita pt ca singure semintele fara coaja au undeva 50g.Cifrele le-am rotungit pt a fi mai pe inteles ce zic eu Sper ca ati inteles
Red_Rose, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1906 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1389 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 615 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Red_Rose; 05 dec 2009 at 23:12:43.
Răspuns cu citat