View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 18 mar 2011, 00:06:33
EveEve's Avatar
EveEve EveEve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Cosmetica dentara - Albirea Dintilor

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Salut,

Mi-am facut eu o singura data. Dureaza vreo doua ore in total. Te asezi pe scaun si ti se pune o chestie in gura ca sa-ti ridice buzele de sus si de jos si sa stea fixe. Apoi ti se protejeaza gingia sus si jos cu un fel de pasta groasa speciala...nu ma pricep cum se numeste. Dintii sunt apoi expusi unei lampi speciale timp de trei sedinte a cate 20 de minute sedinta. Faci o mica pauza intre. Cu cat stai mai mult cu atat dintii devin mai sensibili dar si mai albi. Eu am rezistat pana la sfarsit dar incepusem sa simt ca si cum mi se strepezeau dintii non-stop...o senzatie foarte ciudata.

Albirea dureaza vreo trei zile dupa aia...chiar daca propriu-zis stai numai o ora la lampa aia. Procesul de albire continua nu stiu cate ore dupa ce ai terminat. Nu ai voie in astea 3 zile de dupa dentist sa bei cafea, vin, ceai colorat, sucuri din fructe colorate, sos de soia etc. nimic ce e colorat si poate sa opreasca procesul de albire...care cum spuneam ...continua inca x ore/zile dupa ce te-ai sculat de pe scaunul dentistului.

Dupa astea 3 zile poti sa faci ce vrei, dintii nu se pateaza dintr-o data brusc ci se innegresc in timp foarte lung si - din ce in ce, exact ca inainte de albire.

Cu cat rezisti mai mult la lampa respectiva - cu atat se albesc mai mult, cateva nuante. Ti se face o poza cu "inainte" si una cu "dupa" ca sa vezi diferenta insa se vede cu ochiul liber. Daca dupa aia in timp nu exagerezi cu chestiile colorate, ti se inchid la culoare in timp mai lung.

Eu am avut dureri dupa timp de vreo doua zile, imi simteam dintii foarte sensibilizati si dentistul mi-a prescris niste calmante asa preventiv, sa fie. Nu le-am luat ca am rezistat eroic. Diferenta de inainte si dupa e foarte mare, in orice caz la mine a fost. Pretul e cam piperat dar merita. Eu am facut toata chestia asta pentru ca trebuia sa-mi imbrac niste dinti si doream sa-i albesc mai intai pe toti din gura ca apoi cei imbracati sa fie fix la nuanta celorlalti.

Succes!
Iti multumesc si tie pentru raspuns, Sand!
Ma tenteaza si pe mine sa incerc...Nu sunt deloc impacata cu zambetul meu, mai ales ca mai am probleme si cu un dinte
Pe tine cat te-a costat? La clinica unde am mers eu costa 400e. Mi se pare un pic cam mult, dar daca se merita, se merita!
Răspuns cu citat