View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 01 feb 2010, 21:00:03
denissaa1's Avatar
denissaa1 denissaa1 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 31 aug 2009
Locaţie: craiova, Romania
Vârsta: 28
Dieta: numar caloriile!!!!
Date: 162cm, 58kg
Mesaje: 939
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Slabitul la adolescente

Citat:
Anterior postat de Any1495 Vezi mesajul
Buna ziua.Sunt noua pe aici si as vrea sa va cer niste sfaturi.Am 14 ani si jumate,1.63 m inaltime si 54 kg.Dintotdeauna am avut probleme cu greutatea.Cand eram mica eram foarte durdulie dar am pus asta pe seama varstei.Cam de la 12 ani am tot incercat sa slabesc,dar nu am tinut diete pentru stiu ca sunt inca in crestere si acestea imi pot afecta cresterea.Asa ca am incercat sa nu mai mananc dulciuri,dar fiind copil nu am rezistat.De la 9 la 11 ani am facut tenis de camp dar nu am slabit dar nici nu m-ma ingrasat cand m-am lasat.In rest nu prea fac sport,pentru ca sunt foarte ocupata cu scoala.Totusi vara sunt destul de activa,mai ales ca merg la tara la bunici si acolo alerg si merg mult pe jos si am si un regim sanatos,cu alimente naturale si multe fructe si legume.Dar in vara anului 2009 mi s-a intamplat un lucru nou,m-am indragostit.Desi dragostea mi-a fost impartasita am slabit fara sa vreau 6 kg.Mentionez ca inainte aveam 60 de kg.Deci ajunsesem la 54.Apoi greutatea mea a oscilat,am avut si 53,dar am avut si 55.Momentan am tot 54.As vrea sa mai slabesc pana pe la 50 de kg,dar as vrea sa slabesc din anumite locuri.Cele care ma deranjeaza cel mai mult sunt abdomenul,soldurile si coapsele.As vrea sa ma sfatuiti ce sa mananc si ce exercitii sa fac.Va multumesc!
buna any
vad ca aman2 avem aceeasi varsta
niste sfaturi:
-evita cat poti,sau renunta complet la dulciuri,grasimi,prajeli,produse de panificatie(1-2 de paine pe zii merge) sucuri,mezeluri(mai bine iti iei u carne de pui,peste vita si o prepari acasa cum iti place tie).
-lapticu si iaurtul sa fie degresat
-paine daca se poate neagra
-gimnastica(gen pilates,tae-bo,abdomene)etc.
Ar fii bine sa iti faci un jurnal pt ca acolo o sa te ajute mai multe fete!
__________________
O sa fiu o slabutza!!!
Jurnal Denissaa1 http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...saa1-1134.html
denissaa1, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1779 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1262 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 746 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]