View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 31 aug 2011, 22:54:37
Adina14's Avatar
Adina14 Adina14 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Jurnal Iuanutza-cum sa scapam de prietenii/conjuncturile care "ne vor binele" in dieta de slabit

Citat:
Anterior postat de iuanutza Vezi mesajul
O sa va spun cam in ce consta un meniul de-al meu:
M.D.:2 felii de paine de secara prajite si unse cu tarta de branza si dulceata dietetica
2 bucatele ciocolata amaruie
Pranz:o jumatare de mar, iar la interval de o ora si ceva 150 g pier de curcan la gratar cu o rosie mica
Cina:o jumatate de mar si eventual inca o bucatica de ciocolata amaruie sau 2 curmale(depinde, trebuie sa fie ceva putin mai dulce)
In ceea ce priveste frustarea...am luat-o in calcul si pe aceasta, de aceea manan mai ales dimineata ciocolata amaruie, ca alfel nu as rezista, eu o persoana care in trecut eram o devatoare de ciocolata....si in ceea ce priveste faptul ca daca mergi la un eveniment trebuie sa fi cu burta plina cu ceva usor, treaba e relativa, pt ca , chiar daca ai burta plina, iar in fata ta este felul tau de mancare preferat, si mai ales ca este un prieten voitor care iti spune"hai ia o bucatica, nu ma refuza, e ziua mea, ", apoi pe langa desert mai sunt si alte feluri, care ti se pun in fata, si normal vine din nou replica"vai, da se poate, las ca arati bine oricum, ce, vrei sa ajungi schelet"....fetelor va zic ca e cea mai tentanta expresia aceasta"tu nu vezi ce bine arati, nu mai trebuie sa slabesti, eu sa arat ca si tine as fi cea mai fericita", iar atunci tu te gandesti ca poate e asa cand situatia nu e chiar asa....aaaa...si sa nu va mai dau exemplu cu un eveniment de exemplu o nunta cand ti se aduce felurile de macare unul dupa altul si hai ca la aperitiv mai gasesi cate ceva sanatos, dar de acolo incolo nu....ce sa zic, eu cam evit astfel de situatii sau evenimente cat de mult posibil, pt ca stiu ca sunt o pofticioasa si la mine nu merge doar sa gust putin, la mine ori sparg tot ori nimic....pe curand fetelor
Hm..Cred ca ar fi mai bine sa renunti la tarta de branza.Poti eventual sa optezi la MD din cand in cand si pentru cereale integrale ( fara zahar gen musli, fulgi de ovaz, de secara, porumb, etc) cu putin lapte sau iaurt.Sau sa adaugi o cana de lapte MD-ul tau La pranz poti sa iti faci o salata in toata regula, nu trebuie sa mananci doar o rosie
In ceea ce priveste cina, niciodata nu trebuie sa fie substituita cu fructe.De fapt, cu nicio masa nu ar trebui sa se intample asta.Fructele trebuie pastrate pentru gustari, necombinate intre ele ( decat citricile se pot combina intre ele ) pentru o mai buna absorbtie a vitaminelor continute de acestea.
Te inteleg; e intr-adevar foarte greu sa iti astupi urechile si sa nu ii asculti deloc cand tot insista sa mananci.Dar trebuie sa te decizi: vrei sa arati bine pentru tine si sa te simti bine in pielea ta sau vrei sa le faci lor pe plac? Fii ferma pe pozitii si nu te lasa intimidata de vorbele lor.Cum a spus si Roxi, poti sa iei 2-3 lingurite de tort/ prajitura dar in rest poti sa inventezi o multime de scuze.La nunti, petreceri, botezuri, etc, cea mai buna cale e sa te duci exact pe ringul de dans!Astfel arzi o multime de calorii si nu o sa stea nimeni sa te intrebe de ce nu mananci.Asta este; trebuie sa invatam sa si mintim daca adevarul ne cauzeaza atata probleme in cercul de prieteni sau daca pur si simplu ne este rusine sa recunoastem ca suntem la dieta.Nu trebuie neaparat sa spui ca vrei sa slabesti ci doar ca esti atenta la ceea ce mananci.