View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 20 mai 2009, 18:16:52
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Sunt insarcinata! Cum ramane cu dieta?

Citat:
Anterior postat de mishutza Vezi mesajul
Cuvantul dieta nu are ce cauta langa cuvantul sarcina sau alaptare.Dar nici mancatul cat pt doi,de fapt corpul femeii insarcinate are nevoie doar cu 150 de calorii mai mult in timpul sarcinii,asa tin eu minte.Oricum kilogramele se aduna,sta in genele noastre,si nu depinde de noi sa controlam asta.Deci,nu exagerari,pur si simplu un stil de viata sanatos ar fi destul.
Iar ca miscare,eu stiu ca de sarcina e ok se poate face si ceva sport,trebuie intrebat medicul ce si cum,dar plimbari cat mai multe sunt chiar recomandate,ajuta la intarirea muschilor bazinului,si va prinde tare bine la nascut.
Citat:
Anterior postat de danuta Vezi mesajul
Hai sa va spun eu din experienta
Cand am ramas insarcinata acum ceva ani aveam 64kg(nu imi vine a crede ca am avut vreodata greutatea asta),nu pot spune ca am mancat mai mult pe perioada sarcinii,cel putin pana la 4 luni am trait doar cu cartofi fierti,compot si iaurt......dar dupa 4 luni am mancat din toate dar nu mult, in niciun caz ptr.doi.La sfarsitul celor 9 luni aveam 80 kg deci cam 16kg in plus.Am mers foarte mult pe jos,aproape zilnic mergem cativa km,faceam toata faleza dus si intors,am nascut destul de usor,fara complicatii,fara nici o cusatura macar iar baiatul a avut la nastere nota 10.
Deci ca o concluzie .........miscare multa si mancare moderata dar nu o dieta.
Eu cu o zi inainte de a naste am mers 4 km.......toata lumea imi zicea ca o sa nasc pe faleza
Fetelor, cred ca m-am exprimat gresit. Prin dieta in timpul sarcinii nu am vrut sa spun dieta de slabit.
Dieta este un termen generic, care inseamna si un stil de viata in anumite caazuri (de exemplu, dietele in cazul unor afectiuni, deci nu de slabit) asa si aici, dieta in timpul sarcinii, adica alimentatie corecta in asa fel incat bebelusul nostru sa primeasca toate elementele necesare pentru o buna crestere.

Cand am fost ultima oara la ginecolog, mi-a zis ca atunci cand raman insarcinata imi va da un regim special pe timpul sarcinii, in asa fel incat sa nu mananc ca nebuna tot felul de prostii si sa ma ingras prosteste, dar acele alimente sa nu ii foloseasca la nimic bebe-ului, ci exact cum trebuie sa fie o alimentatie sanatoasa pentru o mamica

De aceea m-am gandit sa deschid acest subiect, poate si voua v-a dat doctorul anumite indicatii... legate de alimentatie. As fi interesata sa le stiu.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat