View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 23 ian 2012, 11:35:40
ratacitul's Avatar
ratacitul ratacitul este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 08 aug 2011
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 35
Date: 174cm, 63kg
Mesaje: 5
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Consum calorii activitati fizice vs metabolism bazal

O problema...da...deoarece meseria imi impune un stil de viata mai echilibrat si o anumita postura ( fizica ). Eu sunt kinetoterapeut , lucrez si sincer sa fiu mi se pare anormal sa ma sune un om sa-mi zica ceva de genul : vreau sa ma ajuti sa slabesc prin exercitii ( ceea ce tine de competenta mea ) si eu sa ma duc , sa fiu de 2 ori cat el ( ca greutate ) si sa ii dau sfaturi in ceea ce priveste slabitul ....ce incredere ar aveam persoana aceea in mine ? ( referitor strict la profesie )...eu acuma am atata in urma slabitului...va pot si povesti cum am reusit sa slabesc...in urma cu 9 luni am schimbat tara datorita profesiei ( am gasit un contract bunicel pe meseria mea ) si cand am plecat aveam 84 de kg...si am zis ca nu se mai poate asa...si ca trebuie sa slabim...ceea ce am si facut de am ajuns sa am 62-63 de kg...cum am reusit : sport mult ( alergat aproximativ 7 KM pe zi ) , in zilele in care nu alergam mergeam vreo 10 ( ritm alert , dar mai putin obositor decat alergatul - era de relaxare ) , fac si exercitii cu gantere ( deh...sunt baiat ) si abdomene , un meniu atent...in jur de 1200 - maxim 1500 de calorii pe zi , multa apa, multe legume si fructe si mult ceai verde ( care ajuta ), am renuntat la cartofi prajiti , oua ochiuri , paine , paste fainoase , hamburgeri ( junkfood) si sucuri...si asa am ajuns sa am aceasta greutate...bineinteles am si eu problema pielii lasate ( de la abdomen ) dar sper incet incet sa isi revina ca am avantajul ca sunt tanar...trebuie ambitie si putina rabdare...sincer cand eram acasa si mai incercam sa slabesc si vedeam ca nu imi iese...ziceam ca e foarte greu...dar acuma...sunt multumit...chiar foarte...asa ca, referitor la greutatea actuala , nu mai vreau sa slabesc.spor la treaba tuturor
ratacitul, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2402 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1885 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat