Subiect: Jurnal Melba
View Single Post
  #5 (permalink)  
Vechi 19 feb 2010, 15:29:56
melba's Avatar
melba melba este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 19 feb 2010
Locaţie: Calarasi, Romania
Vârsta: 46
Date: 160cm, 74kg
Mesaje: 24
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Melba

Va multumesc mult pentru urari si incurajari!
Nu mai alaptez de la 3 luni pentru ca bebe nu a vrut sa suga si am rezistat eroic 3 luni cu pompa de muls electrica. Oricum a primit si completare. Deci nu am restrictii din punctul asta de vedere si nici al sportului. Am primit ok de la doctoritza mea pentru orice sport.

Pe de alta parte trebuie sa recunosc ca nu am o natura sportiva (un mod elegant de a defini lenea. Astept topirea zapezii sa pot iesi cu bebe. Imi pun mari sperantein mersul pe jos - asta ca strategie sportiva.

Cat priveste strategia pentru dieta, dupa ce am reflectat si am citit, am decis sa adopt urmatoarele reguli:
1. nu mai mult de 1300 de calorii pe zi
2. nu mai mult de 2 felii de paine
3. fara macat dupa ora 19
4. fara zahar, sare si grasimi
5. in mod normal si fara mancaruri gatite dar tin post si ar fi mai dificil.

In privinta constipatiei, nu stiu daca voi aveti problema asta, am citit intr-o carte mai veche a mamei despre semintele de in, ceai de cicoare si ceai de musetel. Am ajuns la asta dupa ce am incercat diverse fructe, legume, apa cu lamaie si alte remedii comune.
Va dau de stire daca sunt rezultate.
melba, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1623 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1106 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1107 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]