View Single Post
  #54 (permalink)  
Vechi 04 mar 2010, 14:33:17
andra_aly's Avatar
andra_aly andra_aly este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Cum se face mozzarella?

asa cum v-am promis, am venit cu "articolul"
V-as ruga, inainte de a citi sa va uitati la video(ca sa nu va pierdeti in unele "cuvinte")
este a 2a oara cand ma apuk de scris, ca acum 5 min cand mai aveam doar de trimis mesajul, mi s-a inchis pagina
Imi cer scuze ptr greseli

YouTube - FARE LA MOZZARELLA

CUM SE FACE MOZZARELLA?


INGREDIENTE:
  • 5 litri de lapte integral(daca aveti posibilitatea, din ala muls)
  • un iaurt integral
  • 4-5 lingurite de cheag(il gasiti la farmacie)
  • 200 ml de zer de la lapte inchegat

INCALZIREA

Se aduce laptele la o temperatura de 37 de grade(se verifica cu termometrul), amestecand. Se opreste focul, se adauga iaurtul, zerul si cheagul. Se agita bine , se pune capacul si se acopera cu o fata de masa(astfel incat temperatura sa ramana constanta).
Daca este nevoie, se folosesc 2 fete de masa.

CHEAGUL
Dupa circa jumatate de ora, laptele ar trebui sa fie inchegat, adica sa fie ca budinca.
Daca temperatura coboara sub 37 de grade s-ar putea ca laptele sa nu fie destul de inchegat. In cazul acesta, mai trebuie lasat.
Dupa ce s-a inchegat bine, cu un cutit taiati cheagul in mai multe directii.(vezi video- min 1.30).
Se bate cu telul cheagul, astfel incat sa se rupa bine bucatile mari.
Apoi, acoperim iarasi cu fata de masa si lasam cam 4-5 ore.
Scurgem bine zerul astfel incat sa ne ramana numai compozitia ce s-a inchegat.
O presam bine pana cand nu mai curge zar. Dupa aceea, punem compozitia acoperita de fata de masa undeva la caldura(de exempu, in cuptorul STINS-unde temperatura v-a fi constanta).
Dupa circa 3-4 ore putem controla daca se poate intinde bine. Luam o bucatica din compozitie, si o lasam putin in apa (la 50-60 de grade). O amestecam putin prin apa cu ajutorul unui cutit, iar dupa vreo 2 min o scoatem si inercam sa o intindem.
Daca nu se intinde, o mai lasam putin in apa fierbinte.
Cand compozitia nu este pregatita pentru a fin intinsa, are un aspect granulat(ca branza de vaci ) si se rupe imediat atunci cand incercam sa o intindem.In acest caz, lasati compozitia la caldura si controlati peste circa o ora.
Cand este gata(adica atunci cand o putem intinde fara probleme), taiem compozitia felii.
Punem intr-un vas apa (incalzita la 50 de grade), si adaugam compozitia.
In alta oala, incalzim apa(70-80 de grade) si o turnam peste cealalta unde este si compozitia.
Se foloseste o lingura de lemn pentru a intinde bine de compozitie si ptr a forma o singura "bucata" din acele felii care le-am taiat mai devreme.
O amestecam prin apa fierbinte cu ajutorul lingurii, pana cand vedem ca se poate intinde f bine.
Deci, intindem de compozitie bine, pana formam un "snur".
Rupem putin cate putin din acest "snur" si innodam(depinde cat de mari vrem sa ne iasa mozzarellele).
"Bilutele" obtinute dupa innodare se pun intr-un vas cu apa rece.
  • Daca nu suportati apa prea fierbinte, atunci folositi manusi de bucatarie(important este sa fie fine- daca nu vrem sa ne iasa mozzarella cu celulita)
  • Mozzarellele pot fi conservate in apa nesarata. Sau, putem sa le tinem pentru 5-10 minute in saramura(circa 100 gr de sare/ litru de apa). Dupa ce le scoatem din saramura, asteptam macar jumatate de ora inainte de a papa
SUCCES!!! si pofta buna daca reusiti
Răspuns cu citat