View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 19 iul 2012, 16:27:15
Allyna89's Avatar
Allyna89 Allyna89 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 09 iul 2012
Locaţie: Cluj, Romania
Date: 168cm, 56kg
Mesaje: 29
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Gata! Vreau si eu sa slabesc! Dar cum?

Citat:
Anterior postat de lucia ely Vezi mesajul
buna si bine ai venit printre noi!
pentru inceput e bine ca ai facut pasul asta si ai intrat pe forum ...noi te vom ajuta sa faci alegerile cele mai bune! dar conteaza foarte mult sa ai un echilibru nu acum vara mananci echilibrat si cand incepe facultatea o iei de la capat cu mancatul haotic...

si eu am pus 8 knd de cand am inceput facultatea ....deci suntem in aceasi oala si acum ma lupt sa le dau jos deci sunt alaturi de tine:*

in primul rand ai nevoie de 3 mese +2 gustari
muulta apa 2 l...min pe zi (eu beau si am baut mereu cat cere corpul nu tin cont de asta neaparat dar e bine sa ne hidratam)

sa gatesti cu ulei de masline si/sau apa eu si carnea o pun la cuptor in apa sau legumele sunt muuult mai bune asa
acum ca e vara incerc sa mananc mai mult crud ce se poate desigur
sa renunti incet incet la fainoasele albe si sa le schimbi cu integrale... sa incerci sa bei mai putin carbogazoase.... si incet sa renunti de tot. sa mananci lactate degresate

poti sa scrii ce ai mancat ieri?si alataieri daca iti amintesti?
ce iti place sa mananci? cel mai mult? sport ce iti place sa faci?
mie cel mai mult imi place sa dansez deci zumba dar si tae-bo si turbo jam imi place si bicicleta stationara dar mai putin caci prefer sa ma misc din tot corpu si sa nu ma doara cand ma dau jos

o zi frumoasa!

Buna Lucia! Am sa incerc sa scriu cam tot ce-mi amintesc.
Ieri dimineata cand m-am trezit (pe la 6) nu am mancat nimic. Pe la pranz am mancat cartofi prajiti cu salam prajit si dupa vreo ora 2 caramele de lapte, asa ca un mic desert. Seara am mancat o supa cu taitei si morcov si cam atat.
Alaltaieri de dimineata stiu ca am mancat putina friptura de iepure cu cartofi fierti si un sos facut din usturoi si smantana. La amiaz cartofi prajiti cu ochiuri iar seara nu am mai mancat nimic.

Azi dimineata am mancat o omleta cu cubulete mici de salam. La pranz am mancat 3 ardei copti facuti in ulei si otet si 2 felii de paine alba cu salata de vinete. Cam de o ora am mancat un mar si am baut un energizant. Ah, si am gustat de la sora-mea 2 lingurite de Activia din ala cu cereale ce se amesteca in iaurt! In seara asta voi manca tot supa cu taitei cred....

Cel mai mult imi plac spaghetele cu ketchup si cubulete de salam prajit, ciupercile umplute, orezul spaniol si imi plac mult salatele de vara cu varza, rosii, castraveti, ceapa etc. Si cand sunt la Cluj ador KFC-ul din cauza caruia am si luat atat in greutate.

Ca si sport...imi place sa inot, imi place tae-bo (am incercat de cateva ori din plictiseala si imi plac miscarile), imi mai place snowboarding-ul, patinajul iar in trecut ma mentineam prin dans si aveam si o bicicleta cu care ma plimbam toata ziua.

O zi frumoasa si tie!



P.S. Vreau sa va multumesc fetelor pentru ca mi-ati raspuns atat de rapid si pentru incurajari! Si multumesc Polux pentru raspunsul atat de detaliat! Stiu ca va fi greu si ca tentatia va fi mare mai ales dupa ce incepe iarasi facultatea insa va trebui sa incerc sa merg inainte! Pana acum fetelor, ce parere aveti de meniul postat si de restul? Va astept in continuare cu sfaturi si idei, sa ne sustinem una pe alta!
Allyna89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1762 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1245 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 729 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]