View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 06 ian 2013, 02:03:37
StefaniaXtr's Avatar
StefaniaXtr StefaniaXtr este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2011
Locaţie: Drobeta Turnu Severin, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Am decis sa incerc Dieta Dukan + sport, dupa ce termin cu alaptatul
Date: 170cm, 63kg
Mesaje: 403
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Jurnal stroemirela

Citat:
Anterior postat de stroemirela Vezi mesajul
Buna jurnal!
Pentru azi mi-am propus sa mananc mai sanatos decat ieri, am fost aseara si am facut piata: piept pui, carne vita, paine integrala, multa salata, oua, zaharina, lapte semidegresat, marmelada fara zahar, cereale etc. acum trebuie sa-mi pun la punct dieta Montignac, daca e cineva care ma poate ajuta, as aprecia tare mult.
Azi nu pot merge la sala, o am pe mandra acasa si nu am cu cine s-o las, trebuie sa caut exercitii care se pot face in casa. Am deja o febra musculara care ma omoara... prin toate partile corpului. Asta inseamna ca se fac simtite eforturile mele fizice sau doar ca nu am stiut cum sa le lucrez?
Se pare ca exista probabilitatea sa fi ramas insarcinata, trebuia sa-mi vina ciclul ieri si nici azi nu mi-a venit si am un ciclu foarte regulat... poate ca in sfarsit ii facem Biencutei un fratior :d.. incercam deja de ceva timp, am ramas o data in decembrie anul trecut, fix de Craciun si am pierdut sarcina in Februarie Aveam primul control pe 10 Februarie, ziua in care aveam proba practica pentru permisul de conducere, permisul l-am luat, la 9 mi-au spus.. dar sarcina o pierdusem, la 10 mi-au spus, a fost o zi crunta Sper doar acum sa fi ramas insarcinata si sa nu trebuiasca sa renunt la dieta... gravidutele care tin dieta cum se descurca?
Trebuie sa-mi fac un meniu pentru azi, o sa caut prin meniurile voastre sa vad de unde ma pot inspira, de preferinta din dieta Montignac. Micul dejun deja il am pregatit: ceai verde cu zaharina, o felie de paine integrala cu marmelada fara zahar, iar in restul zilei nu m-am decis.. ma documentez.
Va invit la mine in casuta la o cafea, pentru doritoare fac orice tip de cafea

Buna Mirela,

Eu nu te pot ajuta cu multe sfaturi legate de dieta, deoarece si eu sunt novice in acest domeniu, dar iti pot spune cate ceva legat de intarzieri si "surprize" cu ochi, ce vin dupa 9 luni de asteptare.
Cel mai bine este sa mai astepti putin ciclul macar 2 zile si apoi sa faci un test de sarcina (si eu aveam ccloul regulat inainte sa nasc, iar cand a intarziat mai mult de 3 zile am facut testul si a iesit pozitiv).
In ceea ce priveste dieta in sarcina iti pot spune ca nu este bine sa ti dieta, dar este indicat sa eviti prea multe prajeli, prea multa grasima, prea multa sare sau dulciuri.
Este bine sa mananci cat mai echilibrat si din toate grupele alimentare, dar nu in exces.
Eu asa am facut. Mi-am impus un program cat mai strict de 3 - 4 mese pe zi, cat mai consistente, dar nedaunatoare si nu am luat mai mult de 12 kg, pe care le-am dat foarte repede jos, ba chiar am dat si in plus fata de ce aveam inainte de nastere.
Eu am un baietel de 9 luni, pe care inca il alaptez si pot spune ca nu ma indop cu mancare, dar am grija sa fie cat mai sanatos ce mananc eu, deoarece totul ajunge in lapte.
Nu mai mananc mezeluri de mai bine de 2 ani, nici cipsuri sau sucuri acidulate nu mai consum. Cafea n-am baut niciodata, iar ciocolata o consum cu moderatie.
E bine ca ai la dispozitie cele 3 aparate de gimnastica, iar din ce imi aduc eu aminte de la instructroul de aerobic corect ar fi sa iti incalzesti putin tot corpul inainte de a lucra la aparate, apoi sa incepi cu partea de sus a corpului si sa termini cu picioarele.
Cu drag,
Stefania
Acest membru apreciaza mesajul lui StefaniaXtr:
stroemirela (06 ian 2013)