Subiect: Chec cu somon
View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 11 ian 2013, 20:07:08
VAmedeea's Avatar
VAmedeea VAmedeea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 mar 2010
Locaţie: La Spezia, Italia
Vârsta: 38
Dieta: ECHILIBRU
Date: 168cm, 68kg
Mesaje: 6.500
Aprecieri acordate: 1.864
Am fost apreciat(a) de 742 ori in 334 mesaje
Implicit Re: Chec cu somon

Citat:
Anterior postat de TinAlexa Vezi mesajul
Chec de somon

ingrediente:
  • 600gr somon proaspat
  • 3 cepe
  • 2 catei de usturoi
  • 4 oua
  • 200 ml crema lichida 15%
  • 2 ardei rosi
  • 1 lingura bulion (suc de rosi)
  • 1 legatura patrunjel
  • 1 legatura ciboulet (ceapa ciori)
  • ulei de masline
  • sare, piper

-ceapa, usturoiul curatate apoi se vor cali in uleiul de masline (dar sa nu isi schimbe culoare)
- ardei copti, curatati, taiati cubulete (daca vreti copti, mie mi-a placut, da o aroma)
- somonul proaspat se curata de piele si se taie cubulete, cubuletele se pun in robotul culinar, se mai adauga, oualele, crema , sare, piper.
-compozitia se transfera intr-un bol si se adauga, patrunjelul, ceapa ciori, ceapa si uturoiul calit, ardei cubulete, se amesteca bine cu o paleta
-cuptorul se preincalzeste la 180C
-se coace la bain-marine, adica tava unde ati pus compozitia trebuie pusa intr-o tava mai mare unde turnati apa, apa trebuie sa fie pina la jumatatea tavi in care este compozitia.
- se tine la cuptor 40 minute, se serveste calda sau rece cu salata sau legume pe gril sau la aburi, eu am servit-o cu salata de spanac si linte ( spanac, linte, ceapa, sare, lamaie)

Cris, pot sa il fac si cu somon afumat? Ca am 500 de grame si as vrea sa fac ceva aperitiv. Cam pt cate portii iese ce ai scris tu aici?

Te pup!
__________________
"Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost." (Nicolae Iorga)

INDICELE GLICEMIC
VAmedeea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1900 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1383 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1642 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat