View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 23 oct 2013, 13:02:29
Ema55's Avatar
Ema55 Ema55 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cu ExperienţăSlăbuţă cu Experienţă
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 01 mar 2010
Locaţie: Iasi, Romania
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 167cm, 70kg
Mesaje: 7.863
Aprecieri acordate: 5.648
Am fost apreciat(a) de 4.431 ori in 2.569 mesaje
Implicit Re: Slabuta in devenire

Buna Andreea.
Sper ca esti bine si incerci sa-ti faci ordine in meniuri si activitati fizice.
Sunt intrutotul de acord cu postarea Claudiei si ma bucur ca a venit sa-ti dea o mana de ajutor.
In alta ordine de idei, tin sa-ti spun ca nu am vazut vreo modificare calitativa si cantitativa in meniurile tale. Iti spusesem sa nu mai consumi zaharuri si cereale/fainuri rafinate si sa cresti numarul caloriilor ingerate zilnic, iar tu te alimentezi cu biscuiti cu crema, bomboane, clatite, ciocolatele si totalizezi 300 de calorii pe zi?!? Vrei sa fi sanatoasa si sa slabesti frumos sau iti doresti sa-ti dezechilibrezi organismul?!?
Avand in vedere programul tau scolar ai putea manca dimineata cereale integrale sau paine integrala cu iaurt, branza, la ora 11 inainte de a pleca la scoala poti servi fructe; la scoala iti poti lua un sanvich din paine integrala cu o felie de carne fiarta, pastramioara de calitate sau branza, iar spre sfarsitul cursurilor ai putea manca un fruct, o mana de oleaginoase (alune, nuci, fistic, migdale, caju, miez de seminte de dovleac ori de floarea soarelui - fara a fi prajite in ulei) sau o bucatica de ciocolata neagra cu minimum 75% cacao; la cina este de preferat sa renunti la paine sau alte cereale si sa consumi o bucatica de carne sau peste (fiert, copt sau fript) impreuna cu legume (varza, pastai, mazare, vinete, dovlecei, ciuperci, rosii, castraveti). In week-end este de preferat sa mananci la pranz aceleasi alimente pe care ti le-am sugerat pentru masa de seara din cursul saptamanii sau orez ori paste integrale cu legume sau oua cu legume, cina ramanand compusa din aceleasi alimente ca si pentru restul saptamanii.
Te sfatuiesc in continuare sa te mai documentezi si sa mai discuti pe aceasta tema cu mama.
Mult succes!
__________________



Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Ema55:
Kclaudyia (23 oct 2013), mihaela01 (23 oct 2013)