Subiect: Hipotiroidism
View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 26 dec 2013, 20:06:52
just21's Avatar
just21 just21 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 29 aug 2010
Locaţie: somewhere, Romania
Vârsta: 30
Dieta: ...
Date: 162cm, 60.5kg
Mesaje: 1.858
Aprecieri acordate: 10
Am fost apreciat(a) de 33 ori in 30 mesaje
Implicit Re: Hipotiroidism

Citat:
Anterior postat de Narawen Vezi mesajul
Am aflat saptamana trecuta ca sufar de ani buni de hipotiroidism. Asta explica apatia, oboseala, mainile reci, depresia si intr-o oarecare masura a contribuit la ingrasarea mea peste masura si mi-a incetinit procesul de slabire. Spun asta deoarece adesea calculam ceea ce mancam in cat ma antrenam cu precizie si nu slabeam.

Am inceput tratament cu hormoni si ma intrebam daca mai sunt pe acest site persoane care se confrunta cu aceiasi problema? Daca da, ati observat modificari majore in dispozitie si starea fizica generala dupa ce ati inceput tratamentul? Ati avut mai multa energie?

Va multumesc!
Buna!Si eu am hipotiroidism..si 2 noduleti pe tiroida ..i`am descoperit acum 1 an si jumatate si de atunci i`au eutirox..nu e doza mare dar abia dupa cateva luni am inceput sa simt o ameliorare...si eu m`am ingrasat intr`un an destul de mult din cauza hipotiroidismului..acum nu ma mai ingras asa de repede..dar nici nu slabesc foarte usor..partea buna e ca au trecut starile de oboseala,depresie,caderea parului..tulburarile de memorie(eu am avut si cv prbl in a ma concentra la scoala).oricum banuiesc ca endocrinologul iti va spune sa mergi la control la fiecare 3 luni...cel putin eu asa merg..urmeaza dupa sarbatori..sunt curioasa cum am evoluat in ultimile luni...
de la tratament eu nu am avut nici o reactie negativa..doar AMeliorari..desigur
mie mi se repeta de catre medic sa incerc sa nu ma stresez si sa fiu cat mai calma pt ca influenteaza starea mea emotionala.
iti doresc multa sanatate si sa vezi cat mai curand ameliorari in starile tale.
__________________

Acest membru apreciaza mesajul lui just21:
Narawen (27 dec 2013)