View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 15 feb 2014, 08:54:27
corinnef's Avatar
corinnef corinnef este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 04 iul 2011
Locaţie: Timisoara, Romania
Dieta: Raw vegan
Date: 167cm, 56kg
Mesaje: 1.045
Aprecieri acordate: 9.232
Am fost apreciat(a) de 1.773 ori in 871 mesaje
Implicit re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef

Va multumesc ca ati trecut pe la mine si ne sprijiniti . Am citit mult ca organismul nostru a fost creat de Dumnezeu ca sa se vindece singur si sa se regenereze daca ii dam "combustibilul" de care are nevoie .Deci am inceput sa-i dam ceea ce ne cere si totdeauna cumpar pt copii ceea ce imi cer ei si am constatat ca fata imi cerea fara sa stie fructe si legume bune pt intestin ,baiatul cauta tot timpul portocalele care ii dau atata energie deci am inceput sa ne ascultam corpurile si sa facem ce au nevoie .
Pentru gatit folosesc blenderul si storcatorul de fructe si in maxim jumatate de ora termin de gatit pt pranz . Am mai avut o curiozitate si am adunat toate bonurile si am calculat daca cheltuim mai mult ca inainte pe mancare si am avut surpriza sa vad ca fac economie pt ca nu mai cumpar medicamente deloc si ne simtim cu totii foarte bine .
Da gatesc fara foc in procent 90 %- adica doar fasolea uscata si cartofii le fierb-o data pe saptamana.
ieri am mancat cam asa
-smoothie din portocale, mere, capsuni,spanac,ghimbir(cam 1 cm ),10 curmale si o ceasca de migdale hidratate de seara pana dimineata
-supa de porumb in lapte de cocos( lapte de cocos , porumb congelat 450gr,curcuma,sare ,un catel usturoi si cimbru pe care le-am blenduit 30 de sec in vitamix si am servit cu ardei si ceapa verde tocate ca si tascute )
-pasta din avocado, dovlecel,2 rosii,1 ceapa medie si sare pe care am mancat-o cu feliute de castravete in loc de paine
-un ciorchine de strugure
- o para
- pasta de la pranz am mai papat putin si la cina cu felii de ardei
-am baut o cana de suc de morcov si mar
Deci asta a fost ieri , azi v-a fi cam asa ceva
-mic dejun smoothie cu mere ,portocale,afine,ghimbir,orz verde si 10 curmale
-gustare : lapte de susan (susan , apa,migdale, curmale - se bleduiesc si se strecoara )
- pranz: supa de rosii (rosii , oregano,busuioc,avocado , iar in loc de taietei germeni de mustar ) am s-o servesc in boluri putin incalzite
pate din seminte de floarea soarelui si migdale,ceapa,sare,putina zeama de lamaie
-gustare :inghetata de vanilie( banane congelate,curmale si o bucatica baton de vanilie)
-cina :o salata mare din - varza,rosii,ardei,castavete,drojdie inactiva, seminte de in ,ulei de dovleac
Am scris destul de multe dar poate nu le mananc pe toate si nici cantitatea in care am sa le mananc nu o stiu. De obicei mananc pana simt ca incep sa ma satur si atunci ma opresc pentru ca altfel voi constata ca am mancat prea mult.
Stiu ca pare drastica toata treaba asta cu raw vegan dar am hotarat sa nu batem nimic in cuie si daca vom simti nevoia sa mancam si altceva sa luam in cantitati rezonabile si sa vedem cum ne simtim dupa aceea si surpriza sotului meu i-a fost foarte rau de la un pahar de suc scump si plin de chimicale , eu nu mai pot manca carne desi inainte eram carnivora convinsa .
Azi la cantar am avut : 75.8
corinnef, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1330 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui corinnef:
Almara1 (27 feb 2016), laurra (05 nov 2014), orhidee (18 feb 2014), Pasy (14 oct 2014), rozica1965 (15 nov 2014)