View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 28 apr 2010, 15:54:24
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Probleme de tiroida -in special hipotiroidismul

Citat:
Anterior postat de TheMilady Vezi mesajul
dap, la andocrinolog, acum ma documentam pe net, despre l-tirosina, este un aminoacid adjutant in hipotiroidism. Am citit in multe locuri ca alga marina bruna ar fi buna, eu deocamdata iau asa ceva, insa citeam ca daca hipotiroidismul nu este din cauza unei lipse de iod nu prea ajuta. de asemenea iau luminita de seara, tinctura de sanziene si selenzinc si vitam a,c,e. si cam atat, ah si gluthation reduced. va recomand sa cititi ce este gluthationul si ce important e sa il avem in corp. Revening la hipotiroidism, nici nu stiu ce sa mai fac, nu as vrea sa iau hormoni sintetici deoarece am auzit multe povesti negative si as incerca mai degraba tirozina, care este un aminoacid pe care corpul oricum il produce pentru functionarea corecta a glandei tiroide. Sincer zilele trecute eram tare fericita ca parca am dat jos ceva ceva, dar azi dupa ce am venit de la alergat iar m-a luat un frig si stare de balonare, oboseala si retentie de apa
Buna

Eu am luat alge marine, era sub forma de praf.
Am suferit si eu cu tiroida dar cu tratament adecvat am reusit sa scap de aceste probleme.

Da, este vorba despre lipsa iodului
Stiu ca la un moment dat, doctora mi-a sugerat sa fac "gardulete" cu iod luat de la farmacie, pe talpa. Si sa fac asa in fiecare seara, pana cand dimineata nu voi vedea ca acel gardulet nu s-a "absorbit" Atunci e suficient.

Si eu eram mereu obosita, molesita, nu problemele cu greutatea nu mai spun, de 2 ori pe an luam l-tyroxin si atunci era dezastru, tot ce slabeam iar se punea la loc, aveam niste pofte

Da si balonari si retentie de apa aveam, mi se umflau picioarele de la genunchi in jos, nici nu puteam merge.

Obligatoriu tratament corect, astfel de probleme nu se lasa, trebuie actionat la timp
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat