View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 22 mai 2010, 15:52:01
OitaVesela's Avatar
OitaVesela OitaVesela este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 36
Dieta: 1600 kcal + sport
Date: 160cm, 45kg
Mesaje: 3.092
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Procentul de grasime corporala (estimat)

Citat:
Anterior postat de magicdesignweb Vezi mesajul
Am vazut ca exista o lista cu activitati fizice si se calculeaza consumul de calorii in functie de greutate si durata efectuata, dar n-am vazut spre exemplu cum am zis si mai sus, cate calorii se consuma in timp ce o persoana face abdomene, tractiuni, merge pe trasee montane. As fi curios sa stiu, pentru ca n-am reusit sa aflu pana acum, dar din cate stiu eu, conteaza si pulsul dintr-o activitate fizica. Am auzit ca eficienta maxima de ardere a grasimilor e atunci cand pulsul e intre 150-160 de batai pe minut.
Iti multumesc mult inca o data!
Intensitatea antrenamentului se stabileste in functie de numarul de batai ale inimii/minut.

Astfel:
Din 220 scazi varsta ta. Acesta este pulsul maxim. La tine este 196.
Antrenament intens este cand ajungi la 70-85 % din pulsul maxim (137.2 - 166. 6). In intervalul asta arzi cele mai multe grasimi.
Antrenament moderat - intre 50-70% din pulsul maxim ( 90 -137.2).
In cazul antrenamentelor de tip cardio poti ajunge pana chiar la 90-95% din pulsul maxim.
Cea mai eficienta metoda de ardere a grasimilor este HIIT, tinand cat mai mult pulsul la maxim sau micsorand perioadele de efort moderat.
OitaVesela, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1807 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1290 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat