View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 08 iul 2010, 08:53:15
Gea's Avatar
Gea Gea este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 17 feb 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 40
Dieta: Alimentatie sanatoasa
Date: 170cm, 68.5kg
Mesaje: 2.168
Aprecieri acordate: 1.045
Am fost apreciat(a) de 1.229 ori in 521 mesaje
Implicit Re: Ce mancam pe perioada sarcinii?

Citat:
Anterior postat de deliabangau Vezi mesajul
Felicitari Gea pentru sarcina.
Si eu sunt in saptamana a 14 si pana acuma am slabit 3 kg . Nu pot manca aproape nimic. Orice mananc ma balonez si ma doare stomacul. Am incercat si eu cu fructe dar nu prea merge. Si eu incerc sa mananc cat mai sanatos si sa conbin dieta monti cu sarcina. Dar nu prea merge ca mi-e rau de la orice aproape. Pana sa raman insarcinata mancam si 1 kg de rosii pe zi acuma nu mai pot manca nici macar una. Sper sa treaca cat mai repede starea asta si sa nu dureze pana in luna a 9-a.
Meniul meu de azi: dimineata - branza de burduf cu castravete
pranz - dovlecel scazut cu macaroane
seara - ma gandesc sa mananc niste morcovi cruzi ca deja nu mai stiu ce sa mananc.
Delia, felicitari pentru sarcina Esti cu putin mai inaintea mea eu am 13 sapt

Totusi, legat de mancare... ai discutat cu medicul tau? Este ok sa iti fie rau de la orice? Din ce ai scris mai sus meniul tau este foarte restrans, nu stiu ca si cantitat cat e, dar sper sa nu privezi corpul tau de vitaminele si mineralele necesare ducerii unei sarcini sanatoase. Intreaba medicul daca iti poate recomanda un nutritionist, care sa iti faca meniu personalizat pentru sarcina. Si preferabil sa nu te mai gandesti la dieta acum. Trebuie sa te gandesti sa oferi micutului tot ce ii trebuie. Nimeni nu zice sa mananci cat pentru 2, dar macar unul sa se sature Din pacate sau dn fericire, eu nu am avut mari probleme cu greata, varsaturi sau alte stari specifice gravidelor. Mi-a fost relativ bine, cu foarte mici si usoare simptome.

Medicul tau ce zice? Eu am mai auzit cazuri cand gravidele au slabit foarte mult in primele 3-4 luni de sarcina, dar apoi au recuperat in greutate chiar mai mult, deoarece corpului i-au lipsit destul de mult vitaminele in perioada in care a slabit, si le-a recuperat ulterior si chiar mai mult... Cel mai bine e sa discuti cu medicul, el e cel mai in masura sa iti zica ce sa faci.

Eu sper sa fie bine in continuare si sa ne aduci numai vesti bune
__________________
Sarcina bebe 1: 66 kg + 25 kg = 91kg
Dupa nastere: 79 kg, inceput slabire: 86.5kg
25.09.11 - 15.03.13 = - 21kg > 65.5 kg
Sarcina bebe 2: 66 kg + 16 kg = 82 kg
Dupa nastere: 75 kg, inceput slabire: 71.5 kg
12.10.15 - 20.12.15 = - 6.5kg > 65kg
Gea, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2364 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1847 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1331 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat