View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 11 sep 2009, 20:34:23
delx's Avatar
delx delx este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 07 sep 2009
Locaţie: timisoara, Romania
Vârsta: 40
Dieta: dieta hipocalorica - 1000-1200 cal
Date: 168cm, 89kg
Mesaje: 50
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: A ajutat pe cineva dieta cu calculul caloriilor?

In nici un caz nu voi duce cura la extrem. Mi se pare stupid sa slabesti de nemancat. Mai bine mai multa mancare si mai mult sport. Niciodata nu am inteles cum altele devin anorexice sau se infometeaza cand stiu clar ca in viata "look-ul" nu este totul si trebuie sa punem pe prim plan sanatatea - atat fizica, cat si mintala. Nu am fost niciodata slaba si poate nici nu voi fi vreodata - cine stie... - si greutatea nu m-a tras niciodata inapoi de la nimic. I-am spus si prietenului meu: ma voi apuca de slabit dar de frica bolilor si cand nu ma voi mai simti bine in pielea mea. asta nu inseamna ca ma voi pune sa mananc un iaurt si un biscuite pe zi, ci voi incerca sa mentin numarul de calorii la un nivel mai scazut DAR NU cat sa imi fac rau. De aceea am intrat pe forum sa gasesc un sfat doua. Mersi mult de grija si va asigur ca nu incep o cura drastica sa ma trezesc ca lesin in vreo zi de vara pe strada. Asa ca de maine voi incepe sa mai adaug cateva chestii prin meniu sa ajung pe la 1100-1200 de calorii pe zi, asa cum m-ati sfatuit.

Multumesc mult, inseamna mult pentru mine sprijinul vostru.
delx, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1124 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]