View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 17 sep 2010, 16:38:12
Sand's Avatar
Sand Sand este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Ce dieta imi recomandati?

Buna tuturor si merci pentru raspunsuri. M-am decis dupa ce am stat pe ganduri ... sa fac azi o cura de detoxifiere cum mi-a sugerat deadcountess. O sa beau 2 l. de suc natural de portocale, fara zahar, cu putina pulpa in el si care are 50 de calorii paharul. O sa beau cate un pahar din 2 in doua ore. De obicei cura asta o tin o zi (nu am mai tinut-o de ani de zile) si e foarte buna, ma face sa ma simt ca lumea, usoara...mai ales ca stau toata ziua pe closet din motive obiective.

O sa mai beau si apa pe langa cand o sa simt nevoia. De regula slabesc cam 1,5 Kg. dupa o zi ca asta (e foarte dura cura si excretiile sunt in consecinta) insa a doua zi pun cam juma' de Kg. la loc. Asa ca ramane un Kg. cu minus. Ideea mea e sa curat organismul, nu neaparat sa si slabesc (desi nu zic nu).

Urmatoarele doua zile o sa mananc doar ananas proaspat si atat. La discretie. Am mai facut treaba asta si e tot un fel de cura de detoxifiere mai usoara, in sensul ca nu ti-e foame dar slabesti. Cred ca am tinut-o ultima data 3 zile la rand si am slabit vreo 2 Kg. adica destul de mult. Nu o sa pot sa o tin acum 3 zile ca luni plec in concediu (avion, mama-soacra, mese intinse pe care le voi fenta etc.) dar o sa o tin in weekend sambata si duminica.

Dupa concediu (revin pe 27) o sa incerc sa-mi fac o dieta mai stricta fara nimic dulce (chiar daca nu mananc acum zahar ci inlocuitor, o sa scot de tot astea), fara cartofi, paste etc. chiar daca pastele acum le mananc whole grain. O sa incerc sa-mi fac o dieta singura mancand chestii sanatoase dar la extrem oarecum, adica FOARTE sanatoase, tot timpul si fara exceptii.

O sa continui cu sportul o ora/zi si cand nu o sa pot sa fac o ora o sa fac 30 de minute dar fara zile cu pauza. Ieri spre ex. am facut pauza ca m-a durut spatele si aveam si febra musculara. O sa incerc sa nu mai fac pauze, sa ma misc macar juma de ora cumva ( in carje...nu stiu, vad eu).

O sa incep sa scriu in jurnal exact ce mananc zilnic dupa concediu ca sa ramana posteritatii dovada. Daca nu fac ceva bine, poate oricine sa vina si sa-mi dea in cap acolo ca nu ma supar, chiar mi-ar placea sa ma traga lumea de maneca. Nu am rabdare sa trec totul prin calculatorul de calorii dar o sa scriu meniul zilei si caloriile fiindca pt. sa le calculez eu.

Daca nici asa nu voi slabi...ma duc sa ma cert cu doctorul sa-mi scoata pastilele de tot. Glumesc. Sper ca prin noiembrie sa mi le scoata si dupa aia sa mearga mai usor cu slabitul insa nu pot sa astept pana atunci. Trebuie sa trec la actiune.

Cam asta este, numai bine si sanatate.
Răspuns cu citat