Subiect: Insulina
View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 01 oct 2009, 21:26:03
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: insulina

Buna,

ma intereseaza si pe mine daca mai stiti detalii despre 'insulin index'. In mod normal productia de insulina (care comanda 'stocheaza' si 'nu arde grasimi pt. energie') trebuia sa fie proportionala cu indicele glicemic, incarcatura glicemica, etc.
Dar cand au cercetat direct productia de insulina, in loc sa se bazeze pe cresterea glicemiei, au descoperit cu stupoare ca unele proteine produceau insulina mai mult decat trebuia, chiar daca indicele glicemic era redus. Si au mai constatat ca iaurtul duce la producere de mai multa insulina decat painea.
Pentru persoanele cu rezistenta la insulina asta e mare sabotare a eforturilor lor, legate de dieta sau de sport (ca insulina nu lasa sa se duca glicogen in muschi, ca sa faci muschi, care sa creasca metabolismul bazal).
Parese ca si mecanismul leptinei are o vina, mesajele sale nu sunt receptate, ele spun 'ai grasime' dar la creier nu mai ajunge chestia asta si creieru' te indeamna sa mananci - pofte de carbohidrati.
Teoretic dieta Rosedale ar scadea si rezistenta la leptina si rezistenta la insulina, dar am cautat studii clinice si n-am gasit. Adica m-am invatat sa nu mai iau de bun ce se tot spune, ca m-am trezit ca exista studii clinice care infirma, asa ca acum caut dupa 'clinical trials' si subiectul respectiv.

Daca mai aflati ceva despre alte alimente, va rog sa postati aici.

Prin carti se insista ca aia creste insulina, ailalta creste insulina, dar nu am gasit urme sa se fi cercetat cu adevarat si uneori nu mai stiu ce sa mananc.
Eu am diagnostic confirmat de sindrom de ovar polichistic, care se pare ca e produs de rezistenta la insulina si uneori ma chinui in gol, chiar si cu sport (nu mai zic de dieta), din cauza asta. Si na, as fi mancat cate un iaurt dietetic, dar se pare ca mai rau faceam.
Răspuns cu citat