View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 21 ian 2011, 12:20:11
Livia89's Avatar
Livia89 Livia89 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 28 iul 2010
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 34
Dieta: Pesco-vegetariana hipocalorica
Date: 156cm, 50.2kg
Mesaje: 1.907
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Jurnal Riri - dieta proteica

Citat:
Anterior postat de Riri Vezi mesajul
cele 2,4 kg le-am slabit de vienerea trecuta pana azi cu dieta dukan. raspund excelent la dietele proteice si nici nu simt ca tin regim. mananc exact ce-mi place si nu-mi doresc altceva. sport...nu prea. vara merg mult pe jos...in jur de 5 km pe zi sau mai mult...pana la birou si inapoi. iarna e frig sau gheata, nu prea merge. am avut si o bicicleta medicinala pe care ajunsesem sa fac cam 2 ore pe zi (seara la un film sau la 2-3 episoade dintr-un serial). dar n-am mai facut asta de un an . acum vreau sa-mi iau bicicleta eliptica. e excelenta pt cardio, am testat-o la sala

la mine povestea e un pic mai lunga. in 2002-2003 aveam 58-62 de kg. apoi, pana in 2006-2007 am adunat incet incet si mancand haotic de 3 ori pe zi de la 8 seara pana la 2 dimineata pana la 76 de kg. in 2008 am intrat in panica (dar nu pt ca aratam oribil, desi si asta era foarte adevarat, ci pt ca ma durea ficatul, stomacul, ma simteam groaznic). am inceput sa mananc de 3 ori pe zi si sanatos, fara sa calculez calorii sau carbi. am slabit pana la 62 de kg in aproximativ 3 luni. m-am mentinut asa, intre 60-63, pana anul trecut, in toamna. cand mi s-a declansat o hipotiroidita :-S si am inceput sa ma ingras vazand cu ochii si mancand sanatos din septembrie-oct pana in decembrie am pus vreo 12 kg. intre timp am inceput un tratament si, dupa sarbatori, si regimul. imi iau si bicicleta eliptica si, la primul platou, incep s-o pedalez. si cu D-zeu inainte
as vrea sa ajung la cat aveam in primavara, acum nici un an...daca te uiti in pozele mele se vede bine diferenta...sau poate chiar sa scad 2-3 kg sub 60 daca ma tin puterile si vointa si tiroida

imi pare rau sa vad ca ai avut atatea probleme si acum te-ai trezit cu acele kg dintr-odata pe cap eu cred ca cu putin optimism si sarguinta vei reusi sa invingi aceasta tendinta de a acumula, pe care o intalnesti la bolile metabolice

eu iti propun totusi sa schimbi putin strategia, si iti si explic de ce: daca introduci putin sport zilnic, cam 20-30 de minute de ceea ce simti tu ca te solicita pe tine, iti vei schimba dintr-odata stilul de viata din sedentar in mediu activ, si pana se va obisnui corpul cu aceasta schimbare, o sa pierzi deja cam 5-6 kg in putin peste o luna eu cel putin asa am observat, atat pe mine cat si pe altii... am mancat ca si inainte, evitam doar bombele calorice, m-am axat pe sport si asta a fost "boost"-ul de inceput dupa ce ajungi sa stagnezi chiar si cu sport, o sa ai deja rezistenta sa faci ceva mai mult, si poti introduce si o dieta mai specifica sunt multe sporturi pe care le poti face in casa, dupa filmulete, cauta Start Walking, Zumba, dansuri pe youtube si pe torrenti, incearca orice te atrage pe tine

de dieta nu am ce sa-ti zic, bravo ca te poti tine de aceasta faza eu m-as urca pe pereti daca mi s-ar interzice SI legumele ca tin SB si acolo papi doar legume, carne, oua si lactate... si oricum, cam simt lipsa fibrelor, tu nu?

m-am uitat peste poze si tin sa-ti zic ca esti o scumpa ai o fata de ingeras, si mereu zambareata si incantatoare nu am observat diferenta de kg din poze, dar cred ca poate te-ai ascuns tu sa nu te lasi fotografiata nu te ingrijora, pt orice problema exista o solutie

sper ca vei putea tine cont de sfatul meu si ca este la obiect
Livia89, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1667 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1150 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1151 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Livia89; 21 ian 2011 at 12:23:05.