View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 07 apr 2011, 21:43:06
Justinne's Avatar
Justinne Justinne este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 19 feb 2010
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Date: 162cm, 61kg
Mesaje: 180
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Trebuie sa slabesc!

Bine ai venit, miamarin!
Mi se pare ca mananci prea putin si eviti micronutrienti esentiali. Uite ce as face eu daca as fi in locul tau:

- dimineata as manca proteine (un ou cu branza de exemplu, cu o felie de paine subtire, sau fara paine ( preferabil), sau un piept de pui fiert cu o salata). Un mic dejun format din proteine te poate ajuta pentru toata ziua printr-o senzatie de foame mai redusa inaintea orelor de masa.
- as folosi fructul de dimineata ca gustare (la ora 11:30, 12)
- la pranz as manca cat mai multe legume (poate fi si o ciorbita cu un consistent apos foarte redus)
- la a doua gustare as manca un iaurt, chiar si cu grasime (1%, 1,2%). Grasimea din iaurt este foarte importanta pentru o alimentatie echilibrata si este o cantitate insignifianta pentru a-ti stopa slabiera, deci, nu-ti face probleme. Eu evit pe cat posibil iaurturile cu 0% grasime, dupa mai multe informatii pe care le gasesti pe internet (ai grija mare la sursa), eu bag iaurturile fara grasime la junk food. mai poti manca cateva nuci sau masline. Daca le mesteci usor iti dau senzatia de saturatie foarte repede.
- seara prefer branza slaba sau casul cu legume care nu fermenteaza. Sportul il fac zilnic, cu o ora inainte de cea de-a doua gustare.
__________________
Just do it!
Justinne, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1998 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1481 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat