Subiect: Jurnal Maybe
View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 26 apr 2011, 15:20:14
EveEve's Avatar
EveEve EveEve este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 feb 2011
Locaţie: Sibiu/Madrid, Spania
Vârsta: 33
Dieta: Hipocalorica, 1200 kcal/zi
Date: 165cm, 61.4kg
Mesaje: 629
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal Maybe

Buna Maybe!
Hey!! Si tu esti din Spania Stii dupa ce mi-am dat seama?? Dupa branza Burgos de la micul dejun) Ma bucur sa mai gasesc slabute din Spania

Citat:
Anterior postat de MaybeGirl Vezi mesajul
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 09:00
Cafea naturala cu lapte si zaharina, 250ml - 84 calorii
Ou fiert tare, 50g - 78 calorii
Branza degresata Burgos 0%, Hacendado, 50g - 34 calorii
Apa plata, 2250ml - 0 calorii

Gustare 1, ora 12:05
Iaurt simplu, fara grasimi, Dannon, 170g - 81 calorii
Apa plata, 250ml - 0 calorii

Prânz, ora 14:30
Muschi de vita, 200g - 386 calorii

Gustare 2, ora 17:15
Iaurt Activia cu ovaz si nuci, Danone, 170g - 210 calorii
Cafea naturala cu lapte si zaharina, 250ml - 84 calorii

Cina, ora 21:30
File de merluciu, Del Mare de lux, 200g - 180 calorii

Gustare 3, ora 23:00
Apa plata, 250ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1137 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Mers, plimbat cainele, 30min - 84 calorii
Metabolism bazal - 1557 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1641 calorii
Cat dureaza faza de atac la dieta ta??
Stiu ca este o dieta mai mult proteica, cel putin in prima faza. Eu am incercat mai demult o dieta proteica si nu mai ieseam la baieDeci ai grija cu asta. Cum nu poti manca fructe si legume, ia-ti niste ceaiuri cu efect usor laxativ. Sau cereale poti manca la dieta ta?? Daca poti (si cu asta iti corectez si iaurtul ala Activia de la Gustarea 2), atunci cumparati iaurt natural simplu, si adauga-i tu cereale. Asa nu trebuie sa inghiti si adaosurile de zahar care le au iaurturile cu fructe/cereale din comert. Si daca iti place mai dulce, poti pune putina miere de albine. Sunt in Alcampo niste fulgi de ovaz care pe mine ma dau pe spate:X Si ma ajuta sa ies si la baie, ca eu am avut intotdeauna mari probleme cu asta.
In rest, conform regimului tau, cred ca ai mancat foarte ok.

Citat:
Anterior postat de MaybeGirl Vezi mesajul
Ah poate sa imi explice cineva, va rog, de ce imi apar caloriile in rosu? Si care e faza cu caloriile consumate, de ce imi apar atat de multe? :-S
Caloriile consumate, sunt cele pe care le arzi facand miscare. Apar multe, pentru ca metabolismul nostru bazal consuma foarte multa energie pentru a face digestia, si a indeplini functiile vitale. Oricum, cu cat mai multe calorii apar acolo, cu atat mai bine

Citat:
Anterior postat de MaybeGirl Vezi mesajul
Am gasit, am gasit, si relativ, am inteles...
Asaaaa, acum sa va povestesc despre mine...nu prea stiu ce sa spun dar cred ca e important cum am ajuns la kg astea...adica 85.
Pai , in primul rand, mereu am fost dolofana, si cand eram mica nu imi pasa in mod special, cu toate ca la un moment dat, in scoala incepuse sa mi se spuna butoias, dar copilul din mine, nu vedeam ca o spun cu rautate, si nici acum nu cred ca o spuneau cu rautate, ma intelegeam foarte bine cu colegii mei si nu dadeam importanta, cel putin nu cata ar fi trebuit. Plus ca nah, nu imi alegeam singura meniul zilnici si nici nu mi se interzicea foarte mult sa nu mananc dulciuri; cu toate ca daca stau sa ma gandesc, mi se mai spunea sa nu mai mananc ciocolata multa, sau altceva, dar...eram mica. In fine, a trecut timpul...la 14 ani am venit dupa parinti in Spania...nu eram foarte grasa, dar era destul pentru 14 ani.Sincer nu imi mai aduc aminte de kilogramele care le-am avut. Stiu doar ca prin 2003, dacva nu ma insel aratam bine, am o poza in care ma vad si nu imi vine sa cred ca sunt eu..aveam 55 de kg. si se vede ca eram slaba Dar nu a tinut mult..vreo doua luni si am inceput iar sa iau. In 2005, la 17 ani, cred ca eram pe la 60. Si mi s-a pus capac in 2007, cand am luat anticonceptionale. Alea m-au ingrasat exagerat de mult in extrem de putin timp Si am sarit pe la vreo 70 de kg daca imi amintesc bine. Am lasat pastilele, am ajuns in Romania, m-am intors inapoi in Spania, am fost timp de 3 ani tot un du-te - vino si nu stiu cum am ajuns la 85 dar atata am acum si nu imi mai permit sa mai cresc in greutate. Mi se pare exagerat de mult si nu vreau sa mai urce arcul cantarului. Ideea e ca si in 2005 cand aratam, cat de cat omeneste, burtica tot aveam, acum, cu abdomene si sportul inclus sper sa scap si de ea.
Asta a fost povestea kilogramelor mele, in mare, fara multe detalii ca nici eu nu mi le amintesc.
Acum am 22 de ani si fac 23 inseptembrie, d-asta este pusa la ticker acea data.Nu visez sa ajung la 60 pana in sept, dar macar 10 sper sa scad pana atunci, apoi, continuam, dar vreau sa vad o schimbare in 6 sept.
Am 1,57 inaltime, sunt si mica, sa fie tacamul complet Fumatoare...hmmm si am ales dieta Dukan combinata cu iesit cu catelul de 2 ori pe zi cate 30 de minute, dimineata si seara( nu plimbari sub clar de luna, ci mers mai rapid) si am gasit un topic care are 2 exercitii de cate 10 minute dar care m-au convins total...unul care il pot face in casa si unul cu coarda...asta de inceput, cu timpul voi face mai multe, si asta cand imi va permite si timpul mai mult, sunt sigura ca in vara....
Am ales Dukan fiindca in 1º faza, care este mai "grea", este indicat , din cate am observat sa fi mai precauta, si cum momentan sunt in vacanta nu am foarte multe de facut, si mai ales de iesit din casa. Peste o saptamana reincep cursurile si invat dupa masa, de la la 10 seara .. imi doresc foarte mult ca si atunci sa imi pot mentine o anumita disciplina si sa ma tin macar de ce mi-am propus, care este mai mult sau mai putin o ora jumate pe zi de activitate...
Momentan cam atat, daca ar mai fi trebuit sa zic ceva, trageti-ma de manuta si va mai spun
Va pup.
Si pe mine ma indopau parintii cand eram mic cu toate prostiile.. Era mentalitatea aia "Lasa sa manance de toate, ca sa fie grasa si frumoasa" Sa speram ca noi nu vom repeta aceleasi greseli cu copiii nostri
Stai linistita, intr-un mod sau altul, kilogramele se vor duce, si odata ajunsa la target, te vei si mentine, daca vei fi putin precauta. Si sigur vei fi, pentru ca invatam din propriile noastre greseli
Pai.. In legatura cu grasimea de pe abdomen (sau din orice parte a corpului), trebuie sa faci mai intai exercitii cardio, adica mers pe jos in ritm alert, alergat, aerobic (de mai multe feluri), Tae Bo, Zumba, etc. Exercitiile astea ard cele mai multe grasimi. Pentru ca degeaba facem abdomene cand inca avem grasime pe burta. Muschiul se va intari, dar din cauza stratului de grasime care-l inveleste, nu se va vedea. In schimb daca elimini intai grasimea prin cardio, apoi te poti apuca de abdomene ca sa-ti formeze frumos muschii.
Iti doresc multa bafta cu 1º faza...Si eu invat tot dupa-amiaza, pana la 10:30...E cam naspa cu cina asa, dar ne descurcam noi
Da, chiar mai vroiam sa te trag de manuta pentru a te intreba ceva Cum te numesti??? Ca sa nu-ti zic mereu Maybe
Te pup dulce, si mult spor cu faza de atac...Suntem aici ca sa te sustinem!
__________________
Jurnal Eve


A strong woman stands up for herself. A stronger woman stands up for everyone else.

It's not who you are that holds you back. It's who you think you're not!

"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world!" - Marilyn Monroe

There are far better things ahead than anything we left behind.


You don't realise how strong you are, until it's your only option left

The question isn't who's going to let me. THe question is who is going to stop me!