Subiect: Jurnal Leya
View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 17 iul 2011, 22:06:30
Adina14's Avatar
Adina14 Adina14 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 12 mar 2011
Locaţie: Vâlcea, Romania
Vârsta: 27
Dieta: Vegan
Date: 163cm, 59.7kg
Mesaje: 3.942
Aprecieri acordate: 1.432
Am fost apreciat(a) de 813 ori in 524 mesaje
Implicit Re: Jurnal Leya

Citat:
Anterior postat de Leya Vezi mesajul
Mersi mult pentru susținere .
Problema că în timpul anului universitar mi-am format o deprindere care joacă împotriva mea ... Dimineața preferam să mai dorm puțin în loc să iau micul dejun , și acum nici măcar nu-i simt lipsa , la prînz dacă aveam ceva bani luam o supă în vreu-n bistro , și seara cînd veneam acasă cred că tot magazinul era al meu .Pe parcursul zile deși îmi luat apă cu mine , cînd veneam acasă sticla era intactă . Adică o zi întreagă nu mîncam aproape nimic , ca seara să fac un ospăț regal .
Acum încerc să scap de acest regim , chiar dacă e nevoie să mă oblig să mănînc dimineața , sau să beau apă .

Spre exemplu uite ce mi s-a primit azi , m-am forțat să beau mai multă apă , ca încetul cu încetul să mă deprind cu consumul ei ...

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 09:02
Fulgi de ovăz cu tărîțe de ovăz , Nordic, 40g - 148 calorii
Apa plata, 550ml - 0 calorii
Cafea, 200ml - 2 calorii
Ou fiert, 20g - 31 calorii

Gustare 1, ora 11:24
Apa plata, 600ml - 0 calorii

Prânz, ora 21:33
Varza calita by Anorien, 450g - 279 calorii
Apa plata, 300ml - 0 calorii

Gustare 2, ora 22:28
Apa plata, 600ml - 0 calorii

Cina, ora 22:38
Ceai cu lapte integral, 300g - 33 calorii
Salata de varza, 200g - 90 calorii

Gustare 3, ora 22:45
Apa plata, 600ml - 0 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 583 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1475 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1475 calorii
Nu trebuie sa scazi sub 1000 de calorii.Ai mancat foarte putin astazi; te-ai infometat.Este foarte important ca noi sa ingeram cel putin 1000 de calorii pentru ca organismul nostru le foloseste pentru functionarea tuturor sistemelor iar atunci cand nu le avem asigurate, cand ne infometam, apar si problemele de sanatate.
Nu trebuie sa sari peste absolut nicio masa, mai ales peste Micul dejun( MD).Trebuie sa ne diversificam mancarea pe 3 mese principale si 2 gustari.Intre o masa principala si o gustare trebuie sa treaca cel putin o ora iar intre mesele principale minim 3 ore ( intre MD si pranz, spre exemplu).Cina trebuie luata cu 4 ore inainte de a merge la culcare.
Poti opta pentru diverse alimente care sunt foarte sanatoase si indicate in dieta, precum carnea alba ( nu spun ca si cea rosie ar trebui exclusa), fructele ( 2-3 portii pe zi) legumele ( fereste-te totusi de cartofi, chiar si de cei fierti sau la cuptor), iaurturile degresate ( si fara fructe pentru ca acelea contin zaharuri), laptele ( consumat cu moderatie totusi ) , cerealele integrale ( nu mai mult de 30-40 g dar vad ca te-ai incadrat la capitolul asta) si pastele integrale.Evita combinatiile de carbo + proteine ( de exemplu carnea + painea) si nu substitui niciodata o masa principale cu o portie de fructe.Totodata, nu trebuie sa le combini fructele intre ele; exceptie fac doar citricele.
Cam astea ar fi sfaturile mele; depinde acum si pe ce dieta te vei axa insa regula de aur: niciodata sa nu mananci mai putin de 1000 de calorii!