View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 21 mai 2009, 22:49:47
Luna's Avatar
Luna Luna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Cont restricţionat
Merite:
 
Data înregistrării: 10 apr 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Date: 167cm, 88.8kg
Mesaje: 2.211
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori intr-un mesaj
Smile Re: Jurnalul unei reusite - Extasssy alias Anca

Citat:
Anterior postat de Extasssy Vezi mesajul
Buna fetelor si buna jurnalule,

Dar acum sunt decisa sa slabesc si de data asta definitv.
.....
In rest cu sportul imi este mai greut... ca nu am mai facut miscare de cam mult... dar ma pun pe picioare... Daca aveti sugestii de exercitii pentru o sedentara ca mine sa ma anuntati ca sigur le pun in practica... dar sa fie usurele ca sincer inca nu ma bag la de alea complicate, dar cu timpul...

Va pup fetelor si pe tine jurnalule,

Bun venit, Anca si multa vointa iti doresc, decisa vad ca esti

Eu am ajuns la 98 intr-o clipa, mai ieri eram la 70 si ceva, unde m-am mentinut mult timp. Deci stiu cum e sa te misti (sau nu) la 98 kg .

Desi inainte de a ma ingrasa atatea kilograme practicam sport in mod frecvent (mai mult de 3-4 ori/saptamana), ore la sala si la inot, mare mi-a fost surpriza cand am vazut ca la 98 nu pot face nici 10 % din ce faceam.
Concret, daca inainte faceam 100 de abdomene, la 98 nu faceam nici 10.
Vroiam sa slabesc repede, stiam ca sportul ma ajuta, m-a ajutat si cand am mai urcat uneori la 83 (dar a fost pt putin timp ca am atacat ).
Cu toate astea organismul meu spunea ca imi refuza placerea asta.

Si am inceput sa ascult sfatul medicului si sa merg pe jos. Desi mintea mea refuza sa numeasca asta "Sport"
Mergeam o ora, 1 ora jumate, acelasi traseu. Mai lent la inceput, apoi mai rapid. Acum fac acelasi traseu( pe care il faceam inainte in 90 de minute), in doar 45 minute.
E o diferentza.

Apoi am bagat gimnastica in program, la saltea si bicicleta.

E un sfat pt inceput.

Admir vointa ta si iti doresc din suflet sa ajungi la ceea ce ti-ai propus.

Pupicei
Luna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2446 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1929 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1413 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]