View Single Post
  #6 (permalink)  
Vechi 08 ian 2012, 22:01:37
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei emotional eater (yoyo23)

Citat:
Anterior postat de yoyo23 Vezi mesajul
Ma bucur ca sunt oameni care inteleg si cred ca am facut un pas bun cu acest forum pt ca uneori imi lipseste o sustinere morala cu acest nou healty lifestyle
Citat:
Anterior postat de yoyo23 Vezi mesajul
Stiu ca zaharul e un super drog si de asta incerc sa il evit (pt sugar lows care imi accentueaza starile aiurea). De fapt, nu am mai mancat zahar de vreo 3 saptamani, desi de sarbatori l-am inlocuit cu stevia ca sa nu ma simt chiar left out de zilele mele (de nastere si nume) Am citit ca e un indulcitor ft ok si nu o porcarie chimica, dar cred ca as vrea ca in urmatoarele 3 saptamani sa renunt total la dulce. Am inteles ca orice dependenta se elimina in 21 de zile si ma gandesc ca daca rezist 3 saptamani fara dulce, nici nu o sa ii mai simt nevoia dupa. Nu stiu daca in cazul asta sa renunt si la fructe... Ce crezi?
Da, e adevarat ce spui despre esecuri dar sper ca a scrie aici si a va citi raspunurile e un mod de a le evita si a trece peste ele destul. Sa speram ca nu prea va fi cazul si ca o sa scriu numai de bine!!
Pup :*
da, stiam de treaba cu 21 de zile...si intr-adevar zaharul creeaza depenedenta..de aceea e ideal atunci cand renunti la el, pe perioada unei diete cel putin, nici metoda gustatului un pic sa nu o aplici..pentru ca apoi simti din nou nevoia sa papi...
fructele..pai ele au fructoza..si nah, cam toate au carbo, dar cel putin au carbo buni...nu cred ca e bine sa renunti definitiv la ele..e bine sa mananci un fruct oe zi(eu personal fara fructe, nu pot..pentru ca imi regleaza tranzitul)...

Citat:
Anterior postat de yoyo23 Vezi mesajul
Mersi mult, esti suuper draguta si incurajatoare
Citat:
Anterior postat de yoyo23 Vezi mesajul
Sunt destul de constiincioasa cu mancatul si sportul cand ma apuc serios, dar de multe ori mi se intampla sa scap haturile...
Eu mananc in jur de 1200 cal/zi si evit zaharul, grasimile si carbohidratii simpli, dar nu tin un regim fix pt ca m-as plictisi si as renunta.
S-a dovedit ok sistemul pana acum - cam 6kg in 6 saptamani.
In ceea ce priveste sportul, fac cam 30-45min yoga pe zi (destul de in forta) dar de saptamana asta am adaugat si joggingul si coarda de 3 ori pe zi tot cam 30-45min. Sper sa se vada rezultatele ca si tonifiere si sa le continui pe cele cu cantarul.
Tu cum ai reusit sa dai jos? Ce regim tii? Cum e cu sportul?
Te incurajez..been there..done that
e foarte foarte ok regimul tau..vad ca te feresti de unii carbo si de aceea nici nu ma mir ca ai scapa de 6 kg in doar 6 saptamani..se stie ca cele mai eficiente diete sunt cele low carb...tine-te de dieta asta cat poti..la urma urmei tinta e sa inveti sa papi sanatos si sa devina un stil de viata..si daca la un moment dat ti se pare ca nu mai slabesti, poti cobori treptat la 1100 de calorii sau 1000, dar niciodata..niciodata sub 1000
si cu privire la sport stai bine...doar sa ai grija ca la 4-6 saptamani sa mai schimbi workout-urile, pentru a nu lasa organismul sa se obisnuiasca...pentru ca odata ce se obisnuieste, nu mai arzi la fel de multe calorii...iti pot recomanda tae bo cu billy blanks..sunt mai multe filmulete..cardio, bottcamp basic, bootcamp abs, bootcamps advanced...sau janette jenkings-kickboxing bootcamp
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]