View Single Post
  #66 (permalink)  
Vechi 23 iul 2012, 10:38:52
Anisieella's Avatar
Anisieella Anisieella este deconectat
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 13 ian 2012
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 43
Dieta: Dukan
Date: 153cm, 59kg
Mesaje: 101
Aprecieri acordate: 7
Am fost apreciat(a) de 9 ori in 7 mesaje
Implicit Re: Ce pot face?

Citat:
Anterior postat de anqutz Vezi mesajul

Si nu vezi nici o problema in meniul tau?

Sa incep:
1. Micul dejun este cea mai importanta masa a zile. Cine mananca micul dejun va manca mai putin pe parcursul zilei.
2. Cartofii nu sunt aliment de dieta. Daca ii mai faci piure cu unt si lapte i-ai tranformat intr-o bomba calorica greu de digerat pentru stomac.
3. Mananci sub 1000 de kca=te infometezi. Normal ca organismul nu va renunta la rezerva de grasime, insa va incetini metabolismul.
4. Nu mananci suficiente proteine (1-1,5 gr kg/corp), deci pierzi masa musculara ceea ce iti incetineste metabolismul.
5. Nu mananci cina.
6. Nu mananci fructe.
7. Nu mananci gustari.
8. Nu mananci grasimi...
De fapt mananci complet pe langa, din pacate. Si nu asa se slabeste.

In primul rand ar trebui sa iei 3 mese echilibrate pe zi si 1-2 gustari. La micul dejun, masa cea mai importanta a zilei, ar trebui sa mananci oua, cereale integrale, iaurt, wasa cu crema de branza, la alegere ce vrei tu. La prima gustare ar trebui sa alegi un fruct sau 2. La pranz poti manca salata de legume cu branza/peste/piept de pui sau paste, poti manca niste supa, sau o mancare de legume. La gustarea a 2-a poti alege niste nuci crude sau migdale crude si la cina poti manca o salata de legume cu peste slab sau piept de pui.

Uite niste informatii pt inceput: http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...nite-2592.html, Informatii utile despre dieta si sport pentru noi venite. Insa ai multe de invatat. In primul rand ce se mananca la fiecare masa si cum se combina (sau nu!) alimentele.
Waw, Anqutz (sper ca nu am gresit numele), imi place cum ai organizat informatia: "scurt pe doi" cred ca felul asta de sfaturi mi-ar veni si mie bine.... Te pup, imi place ca esti directa si spui lucrurilor pe nume!
Răspuns cu citat