View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 26 aug 2012, 07:58:38
CURPAS IOAN's Avatar
CURPAS IOAN CURPAS IOAN este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuţ în trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 01 iul 2012
Locaţie: Oradea, Romania
Vârsta: 68
Dieta: diferenta calorii ,consumate-ingerate
Date: 170cm, 69kg
Mesaje: 14
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 4 mesaje
Implicit Re: Am slabit 12 kg in 2 luni . Cum ?

Tot timpul am facut sport chiar foarte mult in exces chiar . Bicicleta 20-25 km /zi ,tenis de masa ,turnee de amatori de cate 10-12 ore cu 3-4 ore de joc efectiv .
Ce se intampla dupa ,tineti-va :

1.4-5 beri =1000 calorii
2.un gratar urias de pui ,curcan,vita cu garnitura de orez etc.= 800 cal
3.300-400 g inghetata = 600 calorii

Atata timp cat ti-ai calculat metabolismul bazal corect (al meu este 1600 calorii ) ,mentii
proportia de proteine ,glucide ,lipide bineinteles cele trei sa fie din surse sanatoase ,orice
problema de malnutritie este exclusa .
Pe minus intrucat ,,CURBA PLACERII,, cade sub starea de normal ,poate apare sub diferite forme starea de rau( DEPRESIA FOAMEI ) dar atunci fii sigur ca arzi calorii din
rezerva proprie care poate fi ,,surplusul la supraponderali ,,.
Sa te mentii nu poti ,dar este infinit mai usor dupa parerea mea decat ,practican EGALUL DE CALORII,intre cat mananci si cat consumi,
Practicand sport,acel sport care iti face placere ,ajungi in cazul meu usor la un consum zilnic de 2200-2500 calorii ,deci pot sa mananc un pic mai mult decat 1600 cal.
Si nu in ultimul rand ca sa poto mentine acest echilibru trebuie sa poti sa calculezi mental si sa tii socoteala a tot ce mananci si a tot ce consumi .
Acest lucru este la inceput facut cu ajutorul calculatorului nutritional de la slabute ,dar in timp trebuie sa-ti formezi o dexteritate in acest lucru ca el sa nu mai fie inpovarator.
Secretul slabirii este acest control zilnic ,consum pe minus la slabire si pe plus la .....
Răspuns cu citat