View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 19 mar 2010, 14:28:41
ianna's Avatar
ianna ianna este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 iun 2009
Locaţie: IL, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 42
Dieta: sanatoasa verde si cu gratare
Date: 170cm, 64kg
Mesaje: 4.305
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 10 ori in 8 mesaje
Implicit Re: Copilasii nostrii si problemele lor

Citat:
Anterior postat de Gogochic Vezi mesajul
Salut Si eu am aceasi problema ca si tine, doar ca David al meu are 1 an si 7 luni. Nu face la olita, dar mie aici medicii mi-au spus ca nu are rost sa il fortzez pana la 2 ani pt ca el inca nu asocieaza in creierul lui legatura intre olita si pipi/kk...Interesant, pe vremea noastra, creierul nostru asocia
In legatura cu vorbitul, la fel ca si al tau...Vorbeste mult pe lb lui...La noi e putin diferit pt ca aude 3 limbi in casa(eu vb ungureste, tati romaneste si bunicii de rezerva(dadacii) olandeza...Saracul e pierdul la vorbit, dar de inteles, le intelege pe toate 3...Oricum ,eu eram pregatita ca o sa inceapa sa vb tarziu. Dar,eu cred, ca pe la 2 ani toti isi dau drumul. Din pacate, noi mamicile, suntem tentati sa ii comparam mereu cu altii, ceea ce nu e la locul lui deloc pt ca stim ca fiecare copil e altfel. Nu e nici unul mai prost sau mai destept. Poate si al tau e preocupa mai mult de 'actiune' decat de ciulit urechile sau sa se chinuie sa vorbeasca. Al meu nu sta locului o secunda.
legat de olita, eu o sa incep cum da caldura ...fara pampersi...,sa simta pe el...si sa vezi ce o sa asocieze el
Legat de dinti..Avand in vedere ca i-au iesit ff repede, am inceput sa ii frec pe la 8 luni.Acum se face singur..., stiu ca nu e ok, dar nu ma mai lasa sa il ajut.Ii dau multe mere...

cu vorbitul si eu m-am gandit ca asta e problema ptr ca taica`su vb romaneste iar eu cu el vb in engleza doar in prezentza altor romani sau a lui ta`su vb romaneste sau ii zic in engleza si apoi in romana...iar desenele animate sunt engleza cu spaniola amestecat educativ. Acum probabil si eu cer prea mult de la el si nu cred ca pe mine ma deranjeaza cat lumea din jur "inca nu vb nici un cuvant?" "hai Edy zi si tu mami" etc dar deja am invatzat sa le raspund "Edy are alte preocupari decat vorbitul ...si daca il cocolositzi o sa va ignore"..si pe de o parte chiar e adevarat daca il iei cu ni ni na imediat iti intoarce spatele si o ia la fuga ...daca ii vb mai serios sau normal face ochii mari si asculta si iti mai si raspunde pe lb lui

eu de 2 zile tzin evidenta kknetzului adica notez la ce ora se trezeste si la cate ore dupa trezire face si la ce ora micu dejun si ce papa si la cat timp dupa face iar...ca sa vad daca are un program al lui ...sa stiu cand sa ma apuc sa alerg cu olitza dupa el
__________________
rog in profil sa mentionati dieta pe care o tineti -Succes si la un cantar cat mai zgarcit
jurnal Dupa fapta si rasplata
Alimentatia cu prea putine calorii - Slabute.ro
Sfaturi, de prin forum, adunate
Dieta si alaptarea
ianna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1835 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1318 kcal/zi. Pentru a slăbi 2.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat