View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 24 sep 2013, 13:41:25
Prapadeala's Avatar
Prapadeala Prapadeala este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 20 sep 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Date: 162cm, 57kg
Mesaje: 6.246
Aprecieri acordate: 724
Am fost apreciat(a) de 2.463 ori in 1.495 mesaje
Implicit Re: Toamna se numara... slabutele! Concurs Sept 2013

Citat:
Anterior postat de ADINAadinutza Vezi mesajul
eu zic ca 1000 de calorii ca limita inferioara ar fi fost perfect. iar cu referire la regula aceea conform careia 20% neconform= 0 puncte, mi se pare inutila. pai ori mancam corect si ni se acorda punctele, ori mancam gresit si ni se iau. cu jumatati de masura n'ajungi niciunde. in plus, poti aprecia cu exactitate cat inseamna 20 la suta din totalul caloriilor ingerate in respectiva zi? sau o sa mancam in fiecare zi ceva interzis in ideea in care 20 la suta se iarta? asta e strict parerea mea, sper sa nu va suparati
Adina, din ce am inteles eu, 20% neconform inseamna 0 puncte. Restul inseamna -2 puncte, aici e diferenta. Mie mi se pare ok si parca te incurajeaza ca dc ai gresit putin in ziua respectiva nu o dai si mai rau in bara, cum mai am eu obiceiul.

Un minim de 1200 de calorii pentru cineva care face sport mi se pare decent. Am incercat varianta cu 1000-1100 de calorii si sport si nu e ok, organismul s-a simtit slabit si cand am scapat, am scapat.
Prapadeala, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1898 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1381 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Prapadeala:
AnDrAdAxl (29 apr 2014), LOREDANA99 (24 sep 2013)