View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 17 dec 2013, 21:13:39
butterfly30's Avatar
butterfly30 butterfly30 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit Re: Jurnalul unei fete

maria are dreptate, mananci prea putin..o sa slabesti brusc primele kg, dar organismul tau o sa se obisnuiasca cu putina mancare si orice biscuite, orice lingurita de zahar in plus o sa se traduca intr-un plus la cantar. trebuie sa te gandesti ca atunci cand vei termina regimul, daca vei incepe sa mananci normal vei pune la loc dublu. trebuie sa te gandesti asa: ce faci atunci cand slabesti trebuie sa fie un comportament alimentar si fizic pe care sa-l mentii toata viata. in plus, tu esti inca in crestere, la varsta ta dietele sunt absolut interzise pentru ca duc la dezechilibre grave pe termen lung. dar este permis, chiar recomandat, sa mananci sanatos si mai ales sa faci sport. mai ales, nu-ti recomand sa incepi un regim strict acum, in prag de sarbatori, pentru ca te vei frustra inutil...ti-as recomanda sa faci ce am facut eu cand am inceput sa slabesc: mananca ce mancai si pana acum, dar incearca sa fii organizata: mananca 3 mese si 2 gustari sau daca preferi asa, 4 mese fara gustari, si nu manca si nu bea sucuri absolut de loc intre ele. dupa ce reusesti sa te obisnuiesti cu programul, incearca sa nu mananci dupa 6-7 seara. dupa ce ai reusit si asta incearca sa introduci sportul, apoi incearca sa inlocuiesti incet-incet mesele cu unele mai dietetice si mai ales mai sanatoase. o sa mai intru sa vad ce mai faci si mai vb atunci mai la obiect. succes!
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]