View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 30 mar 2010, 13:50:20
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Cum pot sa adaug poze la o reteta?

Citat:
Anterior postat de Dana S Vezi mesajul
Nu si nu! Aici am sa pun numai retete dietetice si n-aveti grija ca sunt asa de ahtiata dupa dulciuri,incat nu pot trai fara ele,asa ca va trebui sa...creez...Din pacate inca nu s-au inventat "materii prime"dietetice care sa satisfaca gustul nostru convertit la lucruri bune...Daca vreti sa vedeti minunatii interzise va puteti duce la culinarite,acolo am postat lucruri interzise,iar ce am postat eu e nimic fata de ce fac fetele pe acolo...Dar noi nu avem ce cauta intre ispite...Mai bine incercam creatii noi.Apropos!Ce indulcitor dietetic imi recomandati,care sa fie mai putin toxic,sa indulceasca si sa nu dea o "tenta"amaruie produsului?
Dar totusi,ca sa nu va suparati pe mine ca sunt secretoasa,la tortul de ciocolata si la fursecuri am folosit ca umplutura crema parisienne("ganache"),iar la tortul alb am folosit crema caramel("toffy").Glazurile sunt de cacao si respectiv toffy+frisca(naturala nu vegetala),iar la fursecuri,glazura de martipan si de ciocolata menaj(din aia cu grasimi hidrogenate!-din pacate ciocolata naturala nu rezista ca glazura,se topeste)Eu sunt interesata mai mult de partea decorativa decat de continut,dar sunt totusi de principiul ca daca faci deja o prajitura,atunci sa fie cu frisca naturala,ciocolata amaruie de calitate,aluat cu unt,etc...Ptiu drace!
Este foarte bine ca vrei sa treci pe alimente sanatoase si dietetice.

Eu folosesc fructoza, este si dietetica si sanatoasa

Indulcitori gen aspartam, ciclamat, etc nu recomand, sunt cancerigene.

Si la capitolul frisca ai o alternativa vegetala si care e fara zahar. Am vazut in magazine

Asa ca se pot face si deserturi dietetice
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat