View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 09 aug 2014, 22:02:35
rozica1965's Avatar
rozica1965 rozica1965 este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: Gastric sleeve pentru Simina care stiu ca sunt

Citat:
Anterior postat de Animis23 Vezi mesajul
Draga Rozi,

Da, mi-am taiat stomacul. Nu a fost asa de scump - preturile difera mult in functie de clinica/spitalul in care te operezi.

Eu m-am operat la stat, la Chirurgie 1 in Cluj la dr. Seicean, la recomandarea mai multor cunostinte. M-a costat 2970 EUR - adica strict aparatura folosita la operatie - manerele speciale pentru laparoscopie si clemele de titan cu care mi-a facut marginea noua a stomacului.

Momentan ma simt bine, azi am facut ultima perfuzie - branula a fost cel mai neplacut lucru din operatie. A doua zi dupa operatie m-am ridicat din pat, am umblat - foarte important - si toate functiile vitale au revenit corect - gaze, urinare, scaun etc, care sunt monitorizate indeaproape de intregul spital.

Am avut o mica "complicatie" - din investigatii nu a reiesit ca am stomacul asa de jos cum era de fapt, si a trebuit sa imi faca o incizie in plus, ca sa poata finaliza operatia. Nicio problema, doar ca e un pic inestetic - de-abia astept sa se vindece inciziile, evident.

Acum trebuie sa stau pe lichide intre 2 saptamani si o luna - evident, cu cat stau mai mult, cu atat slabesc mai bine. Beau zeama clara de supa de pui si legume, apa cu zeama de lamaie, portocale, lime, voi face si un compot de mere. Toate fara grasimi si zahar. Sa vedem cat voi rezista.

Am un tonus bun, dar obosesc destul de repede - evident. Voi fi in concediu medical toata luna august, numai bine sa ma recuperez. Vreau sa incep sa fac si masaj peste vreo saptamana, sport abia dupa o luna si ceva, in functie de cum se vindeca abdomenul.

Mai intrebati daca exista neclaritati, eu vreau sa reincep sa petrec mult timp pe aici, sa ma incarc de energie pozitiva si sa informez lumea despre cum decurge recuperarea si slabirea mea.

Va pup!

Insanatosire grabnica si sa iti fie de folos operatia!
__________________
Acest membru apreciaza mesajul lui rozica1965:
Animis23 (09 aug 2014)