View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 04 mar 2017, 10:17:17
mika_me's Avatar
mika_me mika_me este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

[FONT="Georgia"][COLOR="Purple"]
Citat:
Anterior postat de Axenya Vezi mesajul
Buna dimineata, Mika!
Sunt sigura ca vei reusi pentru ca pari foarte determinata sa pierzi kilograme si asta e cel mai important, ai toate resursele sa reusesti!
Buna dimineata Axenya!!!

Ehe, determinata sunt de ani de zile..si iata ma totusi de la vreo 56 de kg, la 93.3 ..cel mai mult...M am chinuit cu fel si fel de diete si sporturi..pentru ca ma ghidam dupa faptul ca daca nu suferi un pic, daca nu doare, daca nu ti e foame, inseamna ca ceva nu functioneaza. Mereu a trebuit sa simt ca fac sacrificii, ca sa vad si rezultate.

De aceea, ceea ce traiesc in momentul de fata e un sentiment pe care nu l pot explica 100%. Mi se pare ca mananc fff mult...si totusi...slabesc...Mananc si la ora 21...nu beau 2 l de apa pe zi (inca), pentru ca si pentru 1 sg litru ma chinui..Dar ma straduiesc sa ajung la o hidratare corespunzatoare, usor usor...Nu fac sport sa pic pe jos..si totusi, slabesc...incet, dar slabesc. Dupa ani de zile de sute de regimuri, a venit momentul sa dau timpului timp si corpului rabdare,sa si regaseasca singurel echilibrul. Cum as putea sa am pretentia sa pierd intr o luna ceea ce am castigat in 12 sau 24?!?!?!

Sunt foarte multe slabute aici pe site care si au gasit singure drumul pentru a slabi. Si au croit singure regimul si au reusit sa slabeasca bazandu se doar pe propria persoana. Iar pentru aceste doamne/domnisoare..am tot respectul. Dar sunt si cele ca mine care, orice ar face, de unele singure, nu reusesc sa iasa dintr un cec vicios..si cu fiecare regim mai mult se afunda. Acelor persoane le recomand sa mearga sa isi faca analize si sa consulte un nutritionist. Daca dau peste o persoana bine pregatita si open minded (cum mi s a intamplat mie), viata li se va schimba la 180 de grade si dintr o data, vor incepe sa vada regimul fix ca pe un stil de viata...Well, isn't that the point, in the end?!?!?

De ziua mea, nutritionistul mi a dat voie sa mananc o felie de tort...In alte circumstante, a doua zi, as fi vazut pe cantar 500g sau 1 kg in plus (daca as fi fost sa zicem pe dieta keto). Nereal, adica e clar retentie de apa..sau whatever..dar ar fi fost cu siguranta pe plus. Ei bine, simpla curiozitate m a impins sa urc pe cantar a doua zi, dupa aniversarea mea. Si eram pregatita mental sa vad cateva sute de grame puse la loc...imi asumasem....Dar surpriza, cantarul a fost prietenos si mi a aratat -300 g..ceea ce a fost mindblowing...Nutritionistul numeste stilul in care mi a recomandat sa mananc...activarea metabolismului..Iar eu, dupa atatea diete, am un metabolism nu lenes....ci cred ca aproape mort (hai ca e totusi ala bazal, ca de bine de rau...exist...si asta consuma ceva calorii)...Deci e o schimbare sublima pentru mine...si nu ma mai satur sa zic...cat de recunoscatoare ii sunt acestei femei...acestei doamne doctor nutritionist care sunt convinsa ca prin sfaturile ei, imi va schimba viata!!!!

O zi frumoasa Axenya! Scuza mi poliloghia..eu cand ma apuc sa scriu/vorbesc...greu ma mai opresc
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
Kte (09 mar 2017), Laura (04 mar 2017)