View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 27 iul 2009, 13:59:03
Adella's Avatar
Adella Adella este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 18 iun 2009
Locaţie: Bucuresti, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 37
Dieta: Dieta personalizata
Date: 157cm, 57kg
Mesaje: 12.038
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) de 15 ori in 9 mesaje
Smile Re: Capcana produselor dietetice

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
Mishutza, foarte buna idee de subiect, ma confrunt cu aceasta problema ori de cate ori merg la cumparaturi.
Inainte eram disperata dupa etichetele DIETETIC, FARA GRASIMI, dar intr-o zi am aflat cu stupoare ca cele pe care le luam eu aveau mai multe calorii ca un produs normal

Eu cred ca anumiti producatori sunt inteligenti si altii mai putin.
Prima categorie sunt cei care stiu ce trebuie sa ne vanda, deci etichete cu FREE SUGAR, FREE FAT..... omul e ca taurul trage la etichete viu colorate, dar mai ales cand scrie cu rosu si cu litere mari

Si cealalta categorie care le produce in regim normal si crede ca omul se uita pe valorile nutritionale si va vedea ca are putine grasimi....

Diferenta dintre cei 2 o face o unealta simpla, si anume Marketingul, sau forma de prezentare a produsului
Dap ,cum zic eu mereu un "r...t ambalat frumos",eu mai mereu ma uit la eticheta ,mai ales de cand am inceput sa iau atitudine in ceea ce ma priveste,sunt si produse care intradevar sunt dietetice dar prin inlocuitori sunt mai periculoase decat cele cu grasimi,la ce stii ca se poate degresa(lactate,branzeturi,carnea etc)e altceva ,dar cand vrei ceva sa fie dulce dar sa nu contina calorii aici e capcana mare
Adella, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1661 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1144 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 370 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat