Subiect: Jurnal Mihai
View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 28 mai 2010, 17:06:59
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mihai

Citat:
Anterior postat de Dio Vezi mesajul
Buna si bine v-am gasit!

Numele meu este Mihai, am 28 de ani si pana acum 5 ani eram subtirel ca un pai, adica aproximativ 60 kg la 1.82 inaltime. Nu imi imaginam ca o sa intervina nici o modificare in modul in care aratam si mancam toate prostiile (pizza, mcdonalds, 5 shaorme pe saptamana, etc). Insa, la un moment dat, pe parcursul unui an m-am trezit ca am sarit de la 60 la 70 kg, din fericire nu foarte vizibile deoarece s-au materializat intr-un strat de grasime intins pe toata suprafata corpului (bine, relativ toata) si nu doar pe burta.

Toate bune si frumoase pana mi-am dat seama ca ma situez intr-o categorie de mijloc (devenisem mezomorf) si nu eram nici slab, dar nici atletic. Si am zis sa ma indrept intr-o directie, iar cea de constitutie atletica mi-a suras mai mult (doh). La sfarsitul anului trecut mi-am schimbat complet alimentatia, modul de viata si activitatile fizice. Mai concret:

1. Alimentatie
- am renuntat la toate bauturile carbogazoase de tip cola, pepsi, etc.; mai mult, am renuntat si la "sucurile naturale", cu exceptia celui de mere sau portocale, pe care le beau doar cu votca in cluburi
- am renuntat la orice tip de fast food cu exceptia shaormei, pe care o consum dintr-un singur loc in Bucuresti (nu vreau sa fac reclama dar nu, nu este Dristor, Dines, Matache, Genin, sau alta locatie ultra cunoscuta, este una de nisa, cu carne de berbecut si vitel proaspata, consumata fara cartofi prajiti si cu salata si rosii proaspete).
- am renuntat la paine, cereale, alte prajiturele si prostii din comert, etc.

2. Mod de viata
- am crescut numarul de mese la aproximativ 5 pe zi, incepand cu mic dejun la ora 8 si terminand cu o cina in jurul orei 21
- m-am lasat de fumat
- am inceput sa ma informez in legatura cu alimentatia si activitatile fizice
- am adaugat suplimente alimentare pentru a-mi sustine activitatea, adica vitamine si concentrate proteice
- lista ramane deschisa

3. Activitati fizice
- urc pe jos de multe ori
- am un fel de stepper acasa la care fac exercitii 10-15 minute in zilele fara sala
- am inceput sa merg la sala, program 3-4 zile pe saptamana unde lucrez pentru cresterea in forta si depunerea de masa musculara
- un minus aici, am ignorat pana acum exercitile de tip cardio deoarece nu vroiam deloc sa slabesc


In momentul de fata am facut progrese (naturale) si ca forta si ca masa musculara, dar deoarece am facut excese culinare in ultima luna am adaugat cateva (4-5) kg de grasime de asemenea. Mai exact, acum o luna aveam 76 kg, iar acum am aproximativ 80 kg.


Ce imi doresc?

1. timp de 1-2 saptamani urmeaza sa tin o dieta stricta care sa-mi permita sa ard din grasimi, in timp ca continui programul normal de sala, la care adaug si exercitii de tip cardio; meniul pentru o zi:
M1: iaurt + baton proteic
M2: un mar
M3: o salata
M4 (inainte de sala): 1 iaurt + 100 gr migdale + 1 baton
M5: o conserva de peste sau o salata sau 100-200 gr pui/curcan fara garnitura
De precizat ca in urma unor calcule (nu stiu cat de exacte) consumul meu energetic se situeaza la aproximat 2,500 kcal (cred )

2. dupa cele 2 saptamani intentionez sa revin pe un regim normal, care sa contina in principal carne (pui/curcan/vita/peste) cu garnitura conopida sau brocoli sau salata, iaurturi, salate (rosie, castravete, ardei, branza, ou) si migdale/nuci/caju pentru grasimi. Ideal nu voi consuma mai mult decat am nevoie.

3. Ulterior, dupa ce voi scapa de stratul de grasim, intentionez sa revin la dieta pe care am avut-o in ultimele luni pentru a ma ajuta la cresterea masei musculare.


Acum, pe "hartie" pare simplu, sa vad cum ma descurc
Buna Mihai

Bine ai venit printre "jurnale"

Am citit cu mult interes cele scrise de tine
De ce ai hotarat sa urmezi primele 2 saptamani o dieta mai drastica?

Nu sunt cam multe batoane proteice pe zi?

Eu sunt foarte curioasa sa vad meniurile tale zilnice
Sa ne tii la curent cu evolutia ta, mult succes in ceea ce ti-ai propus
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat