View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 02 iul 2010, 21:43:03
willow's Avatar
willow willow este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 26 iun 2010
Locaţie: Arad, Romania
Vârsta: 40
Dieta: hipocalorica
Date: 173cm, 95kg
Mesaje: 3
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Exercitii slabit pentru cei cu probleme de spate (hernie disc, scolioza)

Buna Teodora,
as vrea sa iti mai dau si eu cateva sfaturi (eu am o scolioza mica care nu ma deranjaza prea tare, si am si o operatie de hernie de disc facut in urma cu peste 2 ani).
Sunt cateva lucruri foarte importante:
1. (sfatul suprem) Sa mergi la un kinetoterapeut sa te invete exercitiile (eu le-am invatat la Felix cand am fost la bai, dar la orice spital de fizioterapie este kinetoterapeut)
2. Sa nu dormi pe burta, inceraca sa dormi pe o parte(oricare) sau pe spate.
3. Evita miscarile bruste ale trunchilui, mai ales evita rotatiile bruste de trunchi.
4. Eventual ai grija si la extensiile de trunchi. Asta doctorul iti poate spune mai bine.
5. Daca faci abdomene, ai grija si cu ele, marea majoritate a oamenilor nu le executa corect si isi forteaza prea tare coloana. ele trebuie efectuate incet, controlat si incordand muschiul abdominal (adica sa nu te ridici cu/din avant, ci sa te concentrezi pe contractia muschilor abdominali).
6. Sa ai grija sa bei multa apa. Poate ti se pare ridicol dar conteaza mult. Discurile intrervertebrale se dehidrateaza mult cand sunt uzate.
7. Sa nu exagerezi cu consumul de cofeina si de alcool pentru ca pierzi multe minerale.

Exercitiile gen Pillates sunt ok. Sunt unele clipuri cu pilates in care antrenorul prezinta si variante modificate ale exercitiilor pentru cei cu probleme articulare (de genunchi, coloana) astfel incat sa nu suprasolicite partile dureroase.

Sper ca nu te-am plictisit cu toate astea. Te pup si sa ai grija de tine. Si sa sti ca herniile de disc, daca ai grija de ele se si retrag
__________________



willow, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2008 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1491 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 975 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat