View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 14 iul 2010, 16:28:01
karmara's Avatar
karmara karmara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 22 iul 2009
Locaţie: Brasov/Bucuresti, Romania
Vârsta: 39
Dieta: Nutritionist
Date: 172cm, 71.9kg
Mesaje: 352
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Smile Re: Ce mancam inainte si dupa sport?

Am tradus un articol dintr-o sursa de incredere, zic eu.


Alimentatia inainte de sport
Dacă mâncaţi o masa mare, continanad proteine, fibre şi alimente bogate în grăsimi, aşteptaţi aproximativ patru ore si apoi puteti incepe exercitiile fizice.
Dacă mâncaţi o masă uşoară, trebuie să aşteptaţi doar aproximativ două ore pentru a va lucre corpul.
Corpul tau prefera sa foloseasca drept combustibil, carbohidrati, astfel încât masa de pre-antrenament ar trebui să includă o multime de glucide din paine, paste, fructe şi legume.
Nu este neaparat nevoie sa evitati proteinele şi grăsimile, insa nu exagerati cu nici unul din aceste elemente, mai ales daca aveti de gand sa incepeti exercitiile intr-o ora sau 2.
Daca cumva nu ati avut timp sa mancati si a venit timpul programului de sport, alegeti o gustare mica, ca de exemplu un fruct, o bautura energizanta sau un suc de fructe.
Alimentatia dupa sport
Alimentatia după exerciţii este importanta, de asemenea.
Muschii au nevoie de materii prime pentru a se recupera dupa efortul depus.
O masă uşoară sau o gustare în decurs de 2 ore după antrenament este perfect.
Aceasta masă ar trebui să conţină anumite proteine, unele glucide complexe şi unele grăsimi sănătoase.
Un bar/baton care sa contina acesti nutrienti in proportia potrivita, sau un sandwich cu carne de curcan (evident cu pâine integrala) ar fi o gustare potrivita dupa antrenament.
Dar despre apă?
Hidratarea este importanta pentru sănătatea voastra şi efortul fizic va determina o eliminare a apei din organism, cand transpirati.
Beti un pahar cu apă cu o aproximativ o ora inainte de antrenament şi, din nou dupa antrenament. Puteţi, de asemenea, sa luati inghitituri de apa si in timpul antrenamentului, dacă doriţi.
Sursa: nutrition.about.com
__________________
Jurnalul meu
Răspuns cu citat