View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 27 sep 2009, 19:39:33
dara's Avatar
dara dara este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 27 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 47
Dieta: deficit caloric 500 sport+500 hipocalorica+GL
Date: 160cm, 66.9kg
Mesaje: 1.473
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 5 ori in 3 mesaje
Implicit Re: Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?

Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, cred ca persoanele din jurul meu nu-s musai pozitive, fara a fi prea deprimate. Cum faci sa te motivezi singura?
Inainte sa slabesc si sa ma mentin mai slabisem de 3-4 ori cate 30-35 de kg dar le-am pus la loc. Ce a functionat de data asta? Orice, adica uneori regim hipocaloric, alteori indici glicemici - asta din urma in cea mai mare parte e timpului (nu stiu daca neaparat Montignac, dar exclus paine, zahar, cartofi, orez, paste, orice cu faina). Dar cel mai mult a functionat de fapt ca nu m-am mai asteptat ca dupa dieta sa mananc orice si a mai functionat sa nu mananc emotional - ca un calmant pentru anxietate. Adica pot sa spun ca cel mai mult a functionat psihologia, am avut o perioada fara anxietate (ce era mai rau se intamplase deja, nu mai aveam ce pierde si a disparut anxietatea de fond) si am slabit 40 de kg intr-un an si un pic.
Oscilatiile au fost mai bizare, adica in 2004 aveam 118 kg, am slabit 20, m-am ingrasat 9, am slabit 40, m-am ingrasat 12, am slabit 5, m-am ingrasat 3 si acum stau pe loc de aproape 1 an, dar eu continui sa mananc cam pe la 1200-1400 calorii pe zi, altfel as pune la loc imediat. Activitate fizica usoara in tot timpul asta, cu intermitente, adica mers pe jos cate 1 ora, patinaj cate o ora, cam atat. Cand m-am ingrasat nu am 'dat iama' in prajituri, ci doar am crescut imperceptibil (pt. mine) cantitatile de mancare, din cauza anxietatii si oboselii prelungite (muncit cate 12-14-16 ore pe zi)
Dar de cand m-au anuntat ca s-a agravat PCOS parca imi "tot ploua" si atunci mi-e mai greu sa ma motivez sa mai fac hei-rup si reusesc doar sa ma mentin. Lucrez mult pe anxietate si sper sa o depasesc curand (oricum nu se compara cu in trecut) dar as vrea sa ma motivez pentru sport, ca doar cu dieta pare sa nu mai mearga.
Răspuns cu citat