View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 28 oct 2010, 23:18:03
Ana Christina's Avatar
Ana Christina Ana Christina este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Date: 160cm, 50kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul
Pai stai ca nu am inteles bine? Tu pui in jur de 350 kcal pentru 100 gr piept pui?
Foarte rar... Uneori, bucatarul de la Take Away-ul unde merg are toane & il unge cu putin unt pe deasupra. Intotdeauna incerc sa maninc undeva intre 100 si 120 grame & socotesc in jurul la 200-300 calorii, 350 daca vad untul, pt ca nu stiu cit ulei & unt a pus (chiar daca nu pare foarte uleios). Daca zici ca e prea putin, atunci asta explica multe...

Pot incerca sa maninc in jur la 150 g /zi, asta m-ar aduce pe unde trebuie? Problema e piure-ul ala si cum nu stiu cit are. Intotdeauna iau pina in 200 grame, dar peste 150 si socotesc la 200 calorii. Habar n-am daca e prea mult. Au si mamaliguta, si sint foarte tentata sa la schimb/alternez, dar problema ramine ca nu stiu cit are fiecare la acelasi gramaj.

Citat:
Nu e bine... nu are cum sa aiba atat. numai sa fie fript in ulei Pieptul de pui prajit are pana in 200/cal pe 100 gr daca este in ulei. daca nu ii pui decat putin ulei are si mai putine calorii.
Are ulei, pt ca am intrebat - au spus ca nu au cum sa il faca direct pe gratar ca se lipeste, ceea ce nu cred, dar in fine... Daca tu crezi ca 150 grame m-ar aduce mai aproape de a consuma calorii conform intentiilor mele (=mentinere), atunci asa o sa fac de miine.

Citat:
deci.. tin sa cred ca tu papi mai putin de 900 kcal cum spui. si cred ca aceasta este si cauza pentru care te ingrasi si adca papi putin
Dupa un timp, organismul se obinuieste asa. iar apoi ce faci cand tre sa papi mai mult?
Nu stiu... Tot ce pot sa spun este ca astept cu nerabdare sa nu mai trebuiasca sa estimez eu portiile gatite de altcineva. Am citit ca atunci cind oamenii estimeaza portiile mincate din ochi, au tendinta sa subestimeze cit maninca. Mie imi plac mult dulciurile & carnea, asa ca am incercat sa nu las subestimarea sa fie o scuza pt excese. Habar n-am avut ca am fost asa departe de adevar.

Citat:
Zici ca vrei sa te mentii. pai atunci trebuie sa ai in jur de 1400-1500 kcal/zi. poate chiar si 1600. depinde si cat de activa esti si cat consumi
Azi cum ti-a mers? ce ai papat?
Mic Dejun: 44 g Activia de Baut cu Fibre (=26.84 cal) + 50 g muschi vita gatit la gratar fara ulei, care chiar nu stiu cite calorii ar putea sa aiba (eu am socotit maximul pe care l-am gasit pe un site, adica 90 cal)

Prinz: Salata Mexico Mix (180 g=55.8 cal) + 145 g castraveti fara coaja (=17.44) + Rosie 130 g (=22.94 cal) + 330 g Activia de Baut cu Fibre (=200.64 cal).

Gustare: Mar 148 g (=76.96 cal) + 4 g Biscuite RoStar Picnic cu cacao (=12.88 cal) + 40 g piept de pui gratar fara ulei (aproximat la 66 cal)

Cina: 94 g salata varza rosie (=29.567 cal) + o lingurita de otet din vin la salata (nu stiu continut caloric pt ca n-avea tabel, dar am aproximat la 10 cal) + 131 g castraveti fara coaja (=15.75 cal) + 64 g ardei gras galben (=17.20 cal) + 22 g felie piine Vel Pitar Integral (=46.04 cal) + 180 g piure take away (aproximat la 180 cal) + 167 g nectarina (=73.93 cal).

Total, cu tot cu aproximarile mele: 116.84 (MD) + 296.82 (prinz) + 155.84 (gustare) + 372.487 (cina) = 941.987, cu mentiunea ca piure-ul & carnea de vita & de pui sint aproximarile mele... N-am de unde sa stiu cit au in realitate.

Ieri seara am iesit pe la vreo 1102.645 cu tot cu aproximari, dar tot ce ai spus tu despre cit de eronate sint ma face sa ma indoiesc ca am calculat corect pina acum. Maninc Activia cu Fibre incepind de ieri pt ca am sperat sa ajute cu digestia, dar tot ma simt prea plina & ca si cum n-as minca, desi nu la fel de rau pe cit m-am simtit ieri.

Daca ai sugestii cam cum as putea imbunatati combinatiile de mai sus in asa fel incit sa ramin pe la vreo 1200, ti-as fi recunoscatoare. Ultimul lucru pe care mi-l doresc este sa ma infometez.

Abia astept sa vina ziua de Simbata ca sa ma uit dupa psyllium, dar pina atunci sper sa ajute Activia cu fibre. Sincera sa fiu, nu prea imi fac iluzii pt ca par sa aiba f mult zahar pt un produs care se vrea sanatos, dar incerc sa gindesc pozitiv & sa il maninc ca pe desert.

Mentionez ca pina sa ma las de fumat, prinzul meu obisnuit includea fata de toate cele de mai sus, inca o felie de piine Vel Pitar + un alt desert decit Activia la vreo 200 calorii + un fruct mare la vreo 100 de calorii, iar cina includea un sandvis cu crema de brinza Philadelphia Light + fie cascaval, fie pastrama de piept de pui afumat (total = ~100 cal) + inca un fruct sau ceva dulce in valoare de vreo 100 de calorii. De cind m-am lasat de fumat & nu mai pot sa maninc ca lumea pt ca ma doare burta, am taiat tot ce avea prea multe calorii sau parea nesanatos, cu exceptia sandvis-ului, pe care il maninc cind mi-e foame (nu e cazul in seara asta).
Ana Christina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1365 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat