View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 23 apr 2009, 16:56:01
Shorty's Avatar
Shorty Shorty este deconectat
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 17 feb 2009
Locaţie: Brasov, Romania
Vârsta: 38
Dieta: sunt satula de diete, doar mananc sanatos
Date: 165cm, 83kg
Mesaje: 918
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
Ma gandeam sa facem un regulament mai complex, castigatorii vor fi desemnati in urma unui sistem de punctare si dupa kg pierdute intr-o luna, adica daca telul pe care si l-au propus pentru luna respectiva a fost atins.

In consecinta, propun urmatorul punctaj, care il putem discuta, nu este ceva batut in cuie.

Pentru Raportul dat zilnic (punctajul se acorda in functie de alimentele folosite la mese)

Toate cele 3 mese (eventual si 2 gustari) fara abateri, adica fara alimente care ingrasa = 15 puncte
Daca la una din mese s-a mancat ceva interzis = 6 puncte
Daca la 2 din cele 3 mese s-a mancat ceva interzis = 3 puncte

Pentru miscarea facuta
( punctajul se acorda in functie de timpul acordat sportului) -

pentru 10 minute = 2 puncte
20 minute = 4 puncte
30 minute = 6 puncte
40 minute = 8 puncte
50 minute = 10 puncte
60 minute (o ora)=15 puncte.

Pentru optinonale:

Masaj anticelulitic sau o alta metoda anticelulitica, sau orice alt tratament corporal - 10 puncte
Plimbare in parc - 10 puncte
Mersul cu bicicleta - 10 puncte
..... Poate aveti si voi propuneri...

Fiecare din noi isi stabileste pentru aceasta luna de concurs un target, adica un numar de kg pe care vrea sa il piarda.

Daca slabim atat cat ne-am propus primim 100 puncte
Daca nu ne-am atins target-ul dar totusi am slabit, pentru fiecare kg pierdut primim 15 de puncte (de ex, eu mi-am propus sa slabesc 5 kg luna asta, daca slabesc 5 kg primesc 100 puncte, dar daca nu am slabit 5, ci numai 4 primesc cate 15 puncte pentru fiecare kg pierdut, in acest fel nimeni nu va fi suparat.


Ce parere aveti?
Sa ne intrecem
Punctajul imi pare ok..doar dupa ce incepem o sa vedem daca avantajeaza/dezavantajeaza in anumite situatii...eventual dupa o luna il ajustam dc simtim nevoia...desi daca te tii de regim nu are ce sa fie dezavantajos


PS: eu cred ca nu incep de la 86..aseara papat cozonac
__________________
O dieta echilibrata inseamna cate o prajitura in fiecare mana.
Shorty, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2080 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1563 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1047 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]