View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 25 oct 2009, 17:59:36
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal de ne-mancat noaptea - dara

Buna Dara
Nu stiam ca ti-ai facut jurnal, dar l-am vazut acum si m-am grabit sa iti raspund


Legat de povestea mea...
Mancam mai ales noaptea pentru ca aveam insomnii... si puteau sa treaca si 3-4 zile in care sa nu dorm, ajungeam la facultate si dormeam pe mine, am luat cutii de sedative nimic, chiar mai rau.... dormeam de obicei in atelierul facultatii cate o 1 ora, mai pictam, iar dormeam, cand ajungeam acasa si la mancare se termina somnul.... si iar o noapte de mancare.

... din starea asta, de insomnie, am dat-o in depresii, plangeam mai mereu, am inceput sa apar din ce in ce mai rar pe la scoala, nu ma mai vedeam cu amicii, singura iesire afara era pana la supermarket.... toata ziua ma uitam la filme de dragoste, plangeam intr-una si seara imi promiteam ca maine o iau de la capat si voi merge la facultate numai cand voi slabi....

Concluzia mea dupa tot acest chin a fost urmatoarea: ma simteam singura, ma simteam neputincioasa, aveam o gramada de probleme, nu avea cine sa ma consoleze, nu avea cine sa imi arate afectiune, vroiam iubire, vroiam tandrete, vroiam liniste (liniste simpla aveam, ca eram singura, dar liniste sufleteasca nu aveam), vroiam intelegere, vroiam ca toate lucrurile rele sa dispara..... si inca multe.... nu eram sigura pe mine, am fost inselata in cel mai barbar mod... asta mi-a distrus increderea in mine.

Asta m-a salvat pe mine:
  • mi-am organizat in asa fel timpul incat sa am timp sa ies la plimbari, prin parc, cu prieteni, sa nu stau singura, trebuia sa am cat mai multa lume in jurul meu, veselie, atentie
  • dimineata cand ma trezeam, in primul si in primul rand, ma duceam la baie, ma spalam, imi aranjam frumos parul, orice dar care sa ma faca sa imi placa imaginea din oglinda (in acea perioada eu m-am neglijat total, si deveneam din ce in ce mai urata pe zi ce trecea, asta era si mai deprimant)
  • imi faceam micul dejun, sugerez cereale cu lapte, iti dau energie...
  • in timpul zilei beam ceai de tei, ceva relaxant
  • seara ieseam la plimbare
  • la mine singuratatea a fost ucigatoare asta trebuia de rezolvat, dupa, increderea in mine... si s-au rezolvat incet, mai intai cu gasirea persoanei care sa ma inteleaga, sa aiba grija de mine, sa ma iubeasca... si restul au venit de la sine... dar ideea era sa "supravietuiesc", si sa nu fac vreo prostie cat am stat in depresia asta...
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Acest membru apreciaza mesajul lui Slabuta:
Rallara (23 oct 2012)