View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 26 ian 2011, 16:06:54
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Consum calorii meniu

Citat:
Anterior postat de piticutz Vezi mesajul
as avea si eu o mica problema...
am observat, asa cum a mentionat si o alta forumista intr-un mesaj mai sus, ca anumite activitati au fost scoase din
lista de activitati: dus, uitat la TV, lucru cu calculatorul intens sau mai putin intens, dus, spalat pe dinti, sofat in oras sau in afara orasului...etc. presupunand ca eu, pe parcursul unei zile nu am decat asfel de activitati (pe care mai nou, nu le pot adauga la consumul de calorii), la un aport de 1600 calorii la care se adauga si metabolismul bazal, deja sunt pe plus de kg, ceea ce nu este absolut de loc real. intr-o zi, de exemplu eu sofez in oras intre 80 si 240 de minute, stau si lucrez la calculator (intens cam 120 de minute, lucru moderat pe calculator vreo 240 de minute cel putin, fac o baie de 60-120 de minute zilnic, ma uit la un film cam 120 de minute, activitati care nu le mai pot, mai nou, bifa niciunde, dar care sunt consumatoare de calorii, orice ati spune dvs. astfel ma trezesc, conoform calculatorului dvs ca la 1600 de calorii sunt pe plus de kg, ceea ce nu este tocmai motivant.
la acelasi consum de calorii, dupa ce am sofat 180 de minute, drum intains, 2 zile consecutiv scad 1 kg. deci argumentul ca astfel de activitati nu sunt consumatoare de calorii nu este tocmai viabil.
multumesc


Aceste activitati nu au o relevanta mare in noua formula de estimare a kilogramelor slabite, atentie kg slabite pe luna, nu pe zi.

A slabi nu inseamna sa te uiti la TV, sa faci dus sau sa te speli pe dinti, etc.

A slabi inseamna o anume stare/activitate a corpului: puls, respiratie, etc

Cum am mai spus, toate acele activitati (spalat dinti, privit tv, etc) au un anume coeficient/impact asupra estimarii numarului de kilograme slabite pe luna si nu se mai adauga separat la meniu.

Citat:
conoform calculatorului dvs ca la 1600 de calorii sunt pe plus de kg, ceea ce nu este tocmai motivant.
Discutia nu se duce despre ce este motivant (probabil motivant ar fi sa afiseze cifre de genul - 6 kg/luna doar privind la tv), ci despre cum poate fi facuta estimarea cu mai multa acuratete.

Pana la urma conteaza sa slabesti, nu sa te hranesti cu iluzii. Si cel mai important sa faci sport!

Nu mai spun ca, trebuie sa mentii o constanta, la tine in meniuri in fiecare zi e altfel, intr-o zi peste 2000 kcal ingerate, in alta zi putin peste 1200.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat