Subiect: Jurnal Silvy
View Single Post
  #7 (permalink)  
Vechi 31 ian 2011, 19:58:36
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal Silvy

Citat:
Anterior postat de silviy Vezi mesajul
Buna fetele,

aseara am cam dat-o in bara, am fost la peterecerea unei bune prietene si am mancat tort, nu l-am mancat tot, dar am mancat destul de mult....cred ca foarte mult a fost si psihic deoarece toata lumea din jurul meu imi zicea cat sunt de slaba, ca am slabit prea mult si ma uitam cu cecelalte fete, desi aveau o greutate si dimensiuni mult mai mari ca ale mele, ele au mancat toata felia de tort.

Uneori as vrea sa nu mai fiu asa disperata cu tot ce mananc sa nu mai cantaresc tot din ochi si sa fac imediat un calcul mental cam cate calorii si cate proteine si glucide urmeaza sa mananc. Parca as vrea sa ma bucur putin mai mult de viata si de tot ce mananc, dar nu mai pot sa fiu asa , chiar daca am ajuns sub greutatea pe care mi-o doream initial sia cum toata lumea din jurul meu zice ca sunt prea slaba si sa ma mai ingras macar 2-3 kg.
Dar mie imi place cum arat, ma trezesc dimineata si ma uit in oglinda si nu mai vad deloc grasime pe corpul meu, chiar de la exercitii muschii abdominali si de la picioare se vad conturati, si imi place ce vad in oghinda.
Desi uneori si eu ma intreb daca nu sunt prea slaba, mai ales cand nici unele haine xs nu-mi mai vin, sau cand vad ca mi s-au cam micsorat sanii (bine ca nu sunt deloc lasati , sau cand ma uit cum imi vin blugii (desi nu prea gasesc blugi mulati) si ma gandesc ce fund bombat aveam inainte.

Oare unde e limita cat ar trebui sa slabim?
Oare de ce de cate ori e vorba d emancare trebuie tot timpul sa fac calcule? Stiu ca e sanatos si bine pentru corpul meu, dar pentru mintea mea? Nu este prea stresant?
Ai putea sa pui cateva poze cu tine?

In general, "calculele" sunt folositoare pentru a-ti face ordine in alimentatie, mai ales daca inainte ai avut-o foarte deorganizata, ca sa intelegi mai bine, cel putin in prima perioada cum sa iti gandesti meniul, ce aport caloric trebuie sa ai.

Multi oameni nici nu stiu ca au mii si mii de calorii zilnic, abia cand le spui ca au avut un aport caloric de vreo 5 000 - 6 000 kcal zilnic isi dau seama.

In cazul tau iarasi e nevoie de calcul, ca sa nu te infometezi. Poate pare stresant in prima faza, dar odata ce vei ajunge sa mananci normal nu va mai fi nevoie de nici un calcul.


Citat:
Anterior postat de silviy Vezi mesajul
Buna Slabuta,


multumesc ca ti-ai facut timp sa te uiti peste meniurile mele. Ideea este ca eu as vrea sa mananc in fiecare zi cam cate 1.200 calorii, dar nu prea reusesc, in ziua de te-ai uitat tu si aveam 1.400 a fost datorita faptului ca am fost seara la un party si am mancat tortul ala, desi nu ar fi trebuit .
O sa incerc sa delimitez mai bine gustarile de micul dejun si pranz si sa nu mai fac atatea combinatii, si la micul dejun clar nu voi mai manca orez cu lapte decat facut in casa, deja mi-am cumparat orez si lapte de 0,1 si zilele viitoare voi face, doar ca nu am gasit sa cumpar fructoza, dar sper sa gasesc zilele viitoare, cred ca la un Plafar ar trebui sa aibe, nu?

Multumesc de sfat, o sa incerc sa tin cont de toate si sper ca peste cateva zile sa fi multumita de meniurile mele
Eu zic ca este putin 1200 kcal/zi in conditiile in care ar mai fi nevoie de ceva kg in plus.

1300-1400 este numai bine pentru mentinere, iar daca mai pui 2-3 kg nu se intampla nimic grav.

Da, fructoza o gasesti la plafar si chiar la magazine.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat